Jak niemieckie służby zwalczają ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-09-2020,13:00 Aktualizacja: 18-09-2020,12:58
A A A

ASF został potwierdzony u 6 dzików w Niemczech. Tamtejsze służby wprowadziły zasady i ograniczenia, które mają pomóc zatrzymać szerzenie się tej choroby.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG na podstawie portalu agrarheute.com zaprezentował ograniczenia wprowadzone przez niemieckie służby. Obowiązują one w prowincjach Spree-Neisse and Oder-Spree.

Niemieckie służby wyznaczyły 15 km strefę wokół miejsca, w którym znaleziono truchło pierwszego zakażonego wirusem ASF dzika. Obowiązuje w niej zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych.

  • W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz polowań
  • Padłe dziki mają być poszukiwane z wykorzystaniem wyszkolonych psów
  • Rolnicy, którzy znaleźli się w strefie, nie mogą wykonać żadnych prac polowych
  • Wystawy i targi z udziałem trzody chlewnej zostały zakazane
  • W strefie obowiązuje zakaz wstępu do lasu i na położone w niej tereny otwarte

afrykański pomór świń, bioasekuracja. projekt ustawy, aktywiści, swobodny dostęp do fermy,

Aktywiści mogą rozwlekać ASF i doprowadzić rolników do bankructwa

Projekt ustawy dotyczący m.in. ochrony zwierząt umożliwi organizacjom pozarządowym dostęp do budynków, w których są utrzymywane zwierzęta. Taka swoboda niesie dla zwierząt duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, a w...

Psy pomogą znaleźć dziki

Padłe dziki mają być intensywnie poszukiwane również z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonych psów. Wszystkie znalezione sztuki muszą być zgłoszone natychmiast do właściwej inspekcji weterynaryjnej z określeniem położenia GPS. Pobieranie próbek oraz utylizacja padłych dzików będzie wykonywana przez autoryzowany personel.

Rolnicy, którzy znaleźli się w strefie, nie mogą wykonać żadnych prac polowych aż do odwołania. To samo dotyczy leśników.

Wystawy i targi z udziałem trzody chlewnej zostały zakazane.

Wywożenie dzików, jakichkolwiek części ich ciała, trofeów, produktów z dziczyzny z wyznaczonej strefy zostało zabronione.

Dziczyzna, części dzików lub przedmioty, z którymi zwierzęta te miały kontakt, nie mogą być wnoszone na teren gospodarstw utrzymujących świnie.

asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, padłe dziki

ASF. Znamy pierwsze decyzje niemieckich służb

Zakaz polowania i ograniczone zbiory kukurydzy na dotkniętym ASF obszarze. To główne środki zapobiegawcze wprowadzone przez władze Brandenburgii mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF w Niemczech. Ursula Nonnemacher, Minister...

Zakaz wstępu do lasów

W strefie obowiązuje zakaz wstępu do lasu i na położone w niej tereny otwarte.

Hodowcy i producenci świń muszą natychmiast przekazywać informacje do odpowiedniego wydziału ministerstwa rolnictwa o bieżących stanach w swoich stadach, ich lokalizacji, upadkach czy objawach chorobowych stwierdzonych u zwierząt.

Wszystkie podejrzane o zakażenie świnie są natychmiast testowane w kierunku ASF. Zwierzęta należy bezwzględnie utrzymywać w budynkach. Wolne wybiegi są wykluczone.

Służby wprowadziły obowiązek posiadania urządzeń i środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw i budynków inwentarskich.

Wprowadzono zakaz skarmiania zielonek lub siana oraz wykorzystywania słomy jako ściółki. Nie dotyczy to zbiorów sprzed co najmniej 6 miesięcy, które były zabezpieczone przed dostępem dzików lub zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze 70 st. C. przez pół godziny.

asfniemcy, asf w niemczech, afrykański pomór świń

Wirus w Niemczech wywoła spadek cen wieprzowiny w Polsce

Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wpłynie na spadek cen wieprzowiny na unijnym rynku, a także w Polsce. Chów świń może stać się nieopłacalny - powiedział PAP prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński. Prezes...

Ograniczenia przemieszczania świń

Świnie mogą być przewożone wyłącznie na wyznaczonych drogach. Bez zgody inspekcji weterynaryjnej nie wolno przemieszczać tych zwierząt do stad i ze stad zlokalizowanych z wyznaczonej strefie oraz do rzeźni.

Przemieszczanie w strefie oraz eksport ze strefy świeżej wieprzowiny, wyrobów wieprzowych, nasienia, komórek, embrionów, podrobów, wytworzonych ze świń utrzymywanych w strefie bez zgody inspekcji weterynaryjnej jest zabronione.

Psy, urządzenia, przedmioty i pojazdy wykorzystywane podczas poszukiwań i utylizacji padłych dzików muszą być odkażone przez środki działające skutecznie na wirusa ASF. Podobnie zasady dotyczą osób biorących udział w poszukiwaniach lub mających kontakt z padłymi dzikami.

W wyznaczonej strefie obowiązuje psy nie mogą być wyprowadzane bez smyczy.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA