Hodowcy wciąż nie wiedzą co z bioasekuracją małych stad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-04-2023,12:35 Aktualizacja: 25-04-2023,12:33
A A A

Hodowcy trzody chlewnej już wiele tygodni temu alarmowali o możliwych negatywnych skutkach propozycji polityków dotyczących małych stad świń. Chcą oni odwołania pewnych zasad bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących do 10 sztuk.

- Wysłaliśmy pismo do ministra rolnictwa i wiadomości głównego lekarza weterynarii przygotowane w ramach Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF. Naszym zdaniem to jest wielki krok wstecz, ponieważ wszystko co zrobiliśmy do tej pory, przez te przepisy zostanie poddane w wątpliwość - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig dodając:

- Ponadto brak sporządzania rejestrów np. osób wchodzących na teren gospodarstwa czy pojazdów powoduje, że w razie dochodzenia epizootycznego nie będziemy dysponować żadnymi dokumentami. To bardzo pochopne działanie, które nie powinno mieć miejsca.

ASF, program bioasekuracji, MRiRW, wirus ASF, strefy objęte ograniczeniami, progam zwalczania ASF, Branżowe Porozumienie

ASF już staje się kiełbasą wyborczą?

Hodowcy świń żywo komentują projekt ministerstwa rolnictwa dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF. Przypominamy, że projekt zakłada zmniejszenie wymagań w zakresie bioasekuracji dla...

Zdaniem byłego już ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, małe gospodarstwa nie będą całkowicie zwolnione z zasad bioasekuracji. Ponadto jeśli nie będą one zachowywać jej podstawowych wymogów, sprowadzą ASF do swojego gospodarstwa, co jego zdaniem, będzie dla nich dużą szkodą.

- Jeśli ktoś ma dwie świnie ognisko ASF nie wyrządzi mu dużej straty. Jednak obok może się znajdować ferma na 1000 sztuk, która automatycznie znajdzie się w obszarze objętym ograniczeniami III czyli w strefie czerwonej na czas 12 miesięcy. To przyniesie jej wielką stratę finansową i utrudnienia w funkcjonowaniu, a także co oczywiste, bezpośrednie zagrożenie zawleczenia wirusa ASF do chlewni - mówi Dargiewicz i dodaje:

- Okres wyborczy nie sprzyja racjonalnym rozwiązaniom. Jeśli mówimy o gospodarstwach utrzymujących do 10 świń, stanowią one około 1% całego pogłowia. Co z 99% pozostałych? Narażamy je na duże niebezpieczeństwo, Słabo to wygląda.

Po zmianie na stanowisku ministra rolnictwa temat nie został zaniechany, lecz jest w zawieszeniu. Planowo przepisy te mają zacząć obowiązywać z początkiem czerwca.

- Na pewno będziemy pytać nowego ministra o jego stanowisko w tej sprawie. Nie chcę być złym prorokiem, ale obawiam się, że może być ono takie samo, jak jego poprzednika. Obym się mylił - podsumowuje Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu