Hodowcy świń w 2020 roku nie mieli łatwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-12-2020,15:00 Aktualizacja: 29-12-2020,10:40
A A A

Pandemia koronawirusa, dalsze rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz piątka dla zwierząt. To zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG trzy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

"Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2020 był rokiem świni i dzika. Trzy najważniejsze wydarzenie silnie wpłynęły na hodowlę trzody, w tym dwa negatywnie. Jedyny plus, że sporządzenie rankingu trzech najważniejszych wydarzeń nie było specjalnie trudne" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

przypadki asf, dziki, myśliwi, odstrzał dzików, asf w woj. zachodniopomorskim, wirus ASF, padłe dziki, odstrzelony dzik

ASF u dzików w kolejnym województwie. 33 nowe przypadki

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń na dzień 23 grudnia wynosi 3996. Najnowsze z nich potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii zostały stwierdzone w 7 województwach, w tym po raz pierwszy w zachodniopomorskim....

Covid-19 zaskoczył wszystkich

Pandemia koronawirusa dotknęła całej gospodarki i zmieniła sposób funkcjonowania wielu branż. Niektóre z nich jak turystyka, kultura musiały w ogóle zawiesić swą aktywność. Inne zmieniły specyfikę swojej działalności.

Branża trzody chlewnej, podobnie jak produkcja przemysłowa, jest jedną z tych, których produkty są oczekiwane na rynku. Nie można w niej wprowadzić pracy zdalnej.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na mniejszy popyt na produkty wieprzowe, co wpłynęło na spadek cen skupu tuczników.

"Szczególnie dotkliwy był słaby sezon grillowy, mniej imprez masowych i problemy gastronomii. Producentów dotknęła także sytuacja na rynku pracy, konieczności przestrzegania reżimów sanitarnych, kwarantanny związanych z zachorowaniami wśród pracowników zmusił hodowców do poniesienia dodatkowych kosztów" czytamy w komunikacie POLPIG.

ceny tuczników, produkcja wieprzowiny, koronawirus, żywiec wieprzowy, eksport wieprzowiny, hodowcy świń, ASF

Ceny tuczników. Stabilizacja, która nie cieszy

Ceny tuczników w Unii Europejskiej są stabilne. Jednak nie cieszy ona hodowców i producentów świń. Niestety ustabilizowały się one na bardzo niskim poziomie, które nie pokrywają kosztów produkcji świń. Ceny skupu...

ASF nadal w ofensywie

Koronawirus był dla hodowców trzody chlewnej zaskoczeniem w przeciwieństwie do afrykańskiego pomoru świń.

"O skuteczne i zdecydowane kroki w zwalczaniu epidemii ASF zwracano się już od dawna. Sanitarny odstrzał dzików, szybka i sprawna eliminacja truchła okazała się znacznie utrudniona ze względu na stan pandemii" podkreśla KZP-PTCH POLPIG.

Kolejne regiony kraju zostały objęte czerwonymi i żółtymi strefami. Symboliczne dla 2020 roku były wybuchy ognisk ASF w bardzo dużych stadach trzody chlewnej. W efekcie zlikwidowano wiele gospodarstw utrzymujących po kilka tysięcy świń, a liczba zabitych zwierząt sięgnęła niemal 57 tysięcy.

We wrześniu wirus ASF został potwierdzony w Niemczech, co do dzisiaj ma bardzo negatywne skutki na polski rynek świń.

Niemcy zostały objęte zakazem eksportu wieprzowiny do Chin co wpłynęło na pojawienie się na polskim rynku dużej ilości mięsa i żywca wieprzowego oraz drastyczny spadek cen skupu zwierząt.

produkcja tuczników, warchlaki, cykl zamknięty, lochy, modernizacja, nowa chlewnia,

Inwestują w tucz w cyklu zamkniętym

Wybudował chlewnię dla 70 macior, w której znajduje się również odchowalnia i tuczarnia. Teraz planuje modernizację starego budynku, w którym będzie utrzymywał dodatkowe 48 loch.   Alicja i Jan Czech z Broniewic w woj....

"Piątka Kaczyńskiego" sygnałem ostrzegawczym

"Trzeci z czynników na pozór nie wygląda na przesadnie znaczący. Tzw. piątka Kaczyńskiego - zespół przepisów regulujących m.in. aspekty dobrostanu zwierząt, nie wyszła w życie. Jednak sam fakt przyjęcia przez Sejm podobnych uregulowań świadczy o tym, że problematyka zachowania dobrostanu zwierząt będzie coraz bardziej wpływała na kształt i sposób produkcji świń w Polsce" komentują tę sytuację eksperci z KZP-PTCH POLPIG.

Hodowcy trzody chlewnej są przygotowani na poprawę dobrostanu zwierząt, który leży w ich interesie.

Rolnicy niepokoją się głównie tym, że coraz bardziej istotny głos w tej sprawie mają aktywiści prozwierzęcy, a nie eksperci i naukowcy. Zdaniem KZP-PTCH POLPIG, stanowi to bardzo niebezpieczny trend.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu