Hodowcy chcą zapomnieć 2021 rok. Czy będzie lepiej?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-12-2021,11:00 Aktualizacja: 31-12-2021,10:07
A A A

Producenci trzody chlewnej z pewnością chcieliby zapomnieć o 2021 roku, który właśnie się kończy. Rekordowe ceny pasz i nawozów, niskie ceny skupu świń i największa w historii roczna liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń , stały się jego wizytówką.

Liczba ognisk ASF u świń rośnie przy jednoczesnym spadku liczby gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Zgodnie z danym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmalała ona o ponad 31,5 tys., tj. o 30,4% w stosunku do początku 2021 roku.

- Sytuacja ta świadczy o pogorszeniu sytuacji epizootycznej kraju przy kurczącym się obszarze wolnym od choroby - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

pogłowie świń w Niemczech, trzoda chlewna, spadek liczby świń.

Pogłowie świń w Niemczech mocno spadło

Federalne biuro statystyczne (Destatis) informuje, że pogłowie trzody chlewnej w Niemczech mocno spadło. Liczba świń jest obecnie na najniższym poziomie od 25 lat.    Według danych z listopada 2021 r. w Niemczech utrzymywano 10,9 mln...

Bioasekuracja i ogrodzenia

Od 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje unijne rozporządzenie 2021/605, które wprowadziło obowiązek zatwierdzania planów bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach przemieszczających świnie poza obszar z ograniczeniami II i III (strefa różowa i czerwona).

Jak zauważa prezes POLPIG, na koniec listopada bieżącego roku tylko 50% gospodarstw spełniło ten wymóg.

Hodowcy trzody chlewnej znajdujący się w strefach ASF w przyszłym roku przy przemieszczaniu świń będą także musieli posiadać ogrodzenia obiektów inwentarskich. Zdaniem POLPIG, może to być powodem większej rezygnacji rolników z utrzymywania trzody chlewnej.

Pogłowie loch jeszcze zmaleje?

- Liczba krajowych loch spadła dramatycznie. Szacujemy, że na koniec roku pogłowie spadnie poniżej 700 tys. sztuk, a zapowiadany program pomocy 1000 zł do pierwszych 500 macior może nie odwrócić niekorzystnego trendu spadkowego - mówi Aleksander Dargiewicz.

Wsparcie, jego zdaniem, zostało wprowadzone zbyt późno, a pierwsze wypłaty przesunięto na czerwiec przyszłego roku. Jest więc mało prawdopodobne, aby przy rekordowych kosztach pasz, większa liczba hodowców zdecyduje się na powiększanie stada macior.

Sektor świń pogrążony w kryzysie

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny skupu tuczników stabilne w większości krajów UE

Tuczniki w większości państw Unii Europejskiej w przedostatnim tygodniu grudnia utrzymały stały poziom cen. Nadwyżka podaży jest rekompensowana zwiększonym popytem na surowiec, co równoważy rynek.    Przedostatni tydzień grudnia...

Sektor trzody chlewnej w Chinach, Ameryce Północnej oraz w Europie zmaga się z nadwyżką produkcji żywca. Wpływa to niestety na niskie ceny skupu świń, które są uzależnione od międzynarodowej sytuacji.

Hodowcy świń zmagają się także z rekordowo wysokimi cenami pasz i nawozów. Wszystko to wpływa na brak opłacalności produkcji.

- Zmniejszam stan loch, żeby zachować ciągłość produkcji i obniżyć straty. Było ich 70, a jest 55. W normalnych warunkach co trzy tygodnie prosi się u mnie 9-10 macior. Obecnie jest to maksymalnie 6 sztuk. Po prostu nie mam sentymentów w brakowaniu tych zwierząt, które również są bardzo tanie. Za 300 kg samicę maksymalnie można otrzymać 500 zł - mówi Bartosz Czarniak, hodowca trzody chlewnej z woj. kujawsko-pomorskiego.

Rolnik przyznaje, że od września wciąż dokłada do produkcji.

- Zboża są drogie, podobnie jak dodatki paszowe. W efekcie na każdym tuczniku tracę około 100 złotych - mówi Czarniak.

- Spodziewane są spadki produkcji Chinach, USA i UE, co powinno sprzyjać uruchomieniu dodatkowego eksportu, wzrostowi cen skupu i poprawie opłacalności produkcji w drugim kwartale 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy sytuacja na rynku pasz ulegnie zmianie na tyle, aby spodziewany wzrost cen skupu zachęcił producentów świń do odbudowy pogłowia trzody chlewnej - podsumowuje prezes POLPIG Aleksander Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA