Hodowcy apelują o wznowienie sanitarnego odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2020,13:30 Aktualizacja: 27-03-2020,12:23
A A A

Dziki, zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, stanowią obecnie zbyt duże zagrożenie. Związek chce niezwłocznego określenia warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych tych zwierząt w czasie obowiązywania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem.

"Po wejściu w życie specustawy przeciwko ASF pojawiła się nadzieja, że postulat wielokrotnie zgłaszany przez organizacje rolnicze w sprawie ograniczenia populacji dzików zostanie wreszcie zrealizowany" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Pandemia koronawirusa niestety odsunęła ten problem na dalszy plan. Wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące walki z COVID-19, które co naturalne, są obecnie priorytetowe.

strefa niebieska, ognisko asf, główny lekarz weterynarii, ASF, wirus asf, afrykański pomór świń, Komisja Europejska

Strefa niebieska będzie mniejsza? Inspekcja odpowiada

Główny lekarz weterynarii poinformował w swoim komunikacie o tym, że cały czas prowadzi działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszaru zagrożenia czyli strefy niebieskiej. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody...

"Koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ na podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa" podkreśla związek.

Polowania na dziki w związku z pandemią COVID-19 zostały wstrzymane. Z uwagi na ograniczenia wychodzenia z domu myśliwi nie wiedzą czy mogą polować.

Hodowcy trzody chlewnej podkreślają, że niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie w ramach odstrzału sanitarnego.

"Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych, dotyczących zwiększonej liczby ognisk w okresie letnim, nietrudno sobie wyobrazić masowe przenikanie wirusa ASF do stad świń Wielkopolsce oraz innych rejonach już za kilka miesięcy" alarmuje KZP-PTCH POLPIG.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA