Dwa kolejne ogniska ASF w woj. lubelskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-07-2019,17:35 Aktualizacja: 22-07-2019,17:38
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały dziś (22 lipca) o dwóch nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Wirus wdarł się do gospodarstw, w których utrzymywano łącznie 138 świń.
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 22 i 23 ogniska ASF w tym roku. 
 
Ognisko choroby nr 22 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 129 świń, położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. 
 
asf w bułgarii, walka z asf, afrykański pomór świn, Nikołaewo, ruse

Epidemia ASF na dużych fermach. Gospodarze ukrywają zwierzęta

Epidemia ASF, która trafiła do Bułgarii z Rumunii, dotarła na duże fermy. W poniedziałek rozpoczęto wybijanie 17 tys. sztuk trzody chlewnej we wsi Nikołaewo, niedaleko naddunajskiego miasta Ruse. Choroba pojawiła się w Bułgarii w czerwcu i...
Gospodarstwo jest położone na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Ognisko ASF nr 23 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Kock w powiecie lubartowskim w województwie lubelskim. 
 
Gospodarstwo jest położone na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 18 i 19 lipca.
 
Od początku bieżącego roku służby weterynaryjne poinformowały o wystąpieniu 23 ognisk u trzody chlewnej oraz 1392 przypadkach u dzików.
 
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA