Dramatyczna sytuacja producentów trzody chlewnej i drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2020,7:05 Aktualizacja: 19-11-2020,7:26
A A A

Sytuacja w producentów trzody i drobiu jest bardzo trudna - uważają posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Komisja uchwaliła dezyderat w sprawie pomocy rolnikom poszkodowanych przez drugą falę pandemii koronowirusa adresowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Środowa komisja rolnictwa poświęcona była m.in. sytuacji na rynkach rolnych. Przedstawił ją dyrektor departamentu przetwórstwa i rynków rolnych MRiRW Waldemar Guba, który wskazał, że problemy na tych rynkach powstały głównie w wyniku COVID-19.

tuczniki, cena tuczników, VEZG, producenci tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, hodowcy świń, ASF, Covid-19

Rynek wieprzowiny w kryzysie. Czy to się zmieni?

Cena tuczników w Niemczech wciąż utrzymuje się na dotychczasowym poziomie. 11 listopada w notowaniach dużej giełdy VEZG została ona na poziomie 1,27 euro za kg w wadze bitej ciepłej (wbc). Presja cenowa, jak informuje Krajowy Związek...
Jak mówił w pierwszej fazie pandemii, na wiosnę tego roku, przede wszystkim istniały obawy o zerwanie łańcucha dostaw. Wówczas zostało podjętych szereg działań na poziomie UE i krajowym, aby zminimalizować problemy i zmniejszyć wahania cen. Przypomniał, że ustanowiono tzw. zielone korytarze transportowe, wprowadzono ułatwienia dla pozyskania pracowników sezonowych, uelastyczniono programy wsparcia. Te działania spowodowały, że sytuacja na rynkach rolnych uspokoiła się.

Rząd zaproponował pomoc dla rolników poszkodowanych przez pandemię z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Guba zaznaczył, że jeżeli chodzi o produkcję roślinną, to ten rok był korzystny dla zbiorów zbóż, rzepaku, warzyw i owoców innych płodów rolnych.

Obecnie ponownie nastąpiło pogorszenie sytuacji zwłaszcza dla producentów mięsa. Jest to wywołane zamknięciem gastronomii, ograniczeniem turystyki, spadkiem zapotrzebowania na polskie produkty ze strony innych krajów. Głównie dotyczy to wołowiny, drobiu i wieprzowiny.

ceny żywca drobiowego, mięso drobiowe, brojlery,indyki,

Ceny drobiu spadają. Mięso też tanieje

Kurczęta brojlery w ciągu tygodnia potaniały o 1%, a indyki o 1 grosz za kg. Jednocześnie ich cena w skali roku zmniejszyła się odpowiednio o 4 i 29%.   Cena zakupu kurcząt brojlerów na rynku krajowym w dniach 12-18 października spadła...
Dodatkowo w przypadku wieprzowiny dodatkowe problemy wywołuje afrykański pomór świń (ASF), który pojawił się w Niemczech. Unia Europejska, w tym Niemcy są dużym eksporterem tego mięsa m.in, do Chin. W związku z wystąpienie ASF, Chiny i inne kraje azjatyckie wprowadziły embargo na import wieprzowiny z Niemiec, a to przełożyło się na nadwyżki mięsa na rynku europejskim i wywołało spadki cen - tłumaczył Guba.

Dodał, że problem niskich cen wieprzowiny dotyka także rolników z innych krajów. Ceny skupu spadły poniżej ceny referencyjnej, co otwiera możliwość uruchomienia przez KE działań interwencyjnych np. w formie dopłat do prywatnego przechowywania.

Posłowie mówili także o bardzo niskich cenach skupu brojlerów na poziomie 2 zł/kg, co nie zapewnia opłacalności produkcji i o problemach ze zbytem kurczaków czy indyków, o spadku eksportu.

Szef komisji rolnictwa Robert Telus (PiS) zaproponował uchwalenie dezyderatu, z prośbą o wsparcie dla rynków rolnych, które odczuwają skutki pandemii.

gobarto, wieprzowina, gobarto 500, polski eksport mięsa wieprzowego

Rekordowo niskie ceny żywca wieprzowego wpłynęły na Gobarto

Po trzech kwartałach 2020 roku Grupa Kapitałowa Gobarto wypracowała 22,72 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Skonsolidowany zysk netto osiągnął wartość blisko 4 mln zł przy przychodach wyższych niż rok wcześniej o...

"Komisja rolnictwa i rozwoju wsi, po wysłuchaniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych oraz po analizie sytuacji na tych rynkach w Polsce, dziękuje panu premierowi za dotychczasową pomoc i wsparcie rolników. Pomimo dotychczasowego wsparcia, sytuacja rolników w okresie pandemii jest bardzo ciężka. W związku z powyższym, komisja doceniając dotychczasową pomoc, zwraca się do pana premiera o rozważenie przygotowania kolejnego wsparcia rolników, którzy wraz przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną, są w coraz cięższej sytuacji" - odczytał treść dokumentu nowo wybrany wiceprzewodniczący komisji Jerzy Małecki (PiS).

Dezyderat został skrytykowany przez posłankę Dorotę Niedzielę (PO), która uważa, że powinien on być napisany nie formie "laurki", ale z żądaniem takiej pomocy.

W rezultacie głosowania dezyderat został przyjęty przez 13 posłów, 7 było przeciwnych, a 5 osób wstrzymało się od głosu.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA