Chcą wybić dziki w rejonach hodowli świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-10-2021,9:45 Aktualizacja: 16-10-2021,14:23
A A A
Rząd planuje wybicie dzików skupionych wokół hodowli trzody chlewnej. Działania te mają zmniejszyć ryzyko wybuchu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania ASF zaproponowano wybicie dzików na terenach o dużym zagęszczeniu hodowli świń. Zapowiedziano również zwiększenie liczby myśliwych i rozwiązywanie kół łowieckich, które nie będą wykonywać swoich zadań.
 
Według niektórych środowisk naukowych oraz wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wynika, że masowy odstrzał dzików nie zatrzymuje rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce. 
 
biogazownia rolnicza, gnojowica, produkcja tuczników, Dąbrowski,

Produkuje tuczniki i prąd z biogazowni

Biogazownia o mocy 44 kWh zużywa dziennie około 35-40 tys. litrów gnojowicy, która trafia do reaktora cztery razy na dobę. Uzyskany poferment jest przechowywany w lagunie, a następnie wywożony na pola.    Wojciech Dąbrowski...
W latach 2015-2018 przeprowadzono odstrzał sanitarny ponad miliona osobników. W tym czasie odnotowano jednak wzrost liczby przypadków ASF wśród dzików. 
 
W 2015 r. odnotowano jedynie 44 przypadki, a w 2018 r. było ich już 3300. Zdaniem naukowców, jak podaje kronika24.pl, wzrost liczby przypadków ASF wynika ze zwiększonych zasięgów przemieszczania się spłoszonych osobników, które zarażają kolejne zwierzęta. 
 
Drugim powodem jest zanieczyszczanie środowiska krwią chorych dzików, co może stanowić źródło kolejnych zakażeń. Problemem jest brak możliwości skutecznego odkażania w trakcie polowania, co w przypadku kontaktu z krwią czy szczątkami zakażonych osobników może powodować kolejne zakażenia. 
 
- Rozprzestrzenianie się wirusa ASF jest poważnym problemem przyrodniczym, społecznym i gospodarczym. Walka z ekspansją wirusa powinna opierać się na rozwiązaniach systemowych w szczególności stosowania zasad bioasekuracji w hodowlach, która powinna być wspierana finansowo przez Państwo. Warto przewidywać skutki planowanych działań w przyszłości oraz konsultować je z ekspertami w tych dziedzinach. Sam masowy odstrzał dzików nie jest rozwiązaniem tej trudnej sytuacji – mówił dla kronika24.pl Piotr Chmielewski, ekspert ds. ochrony gatunków WWF Polska.
 
WWF Polska proponuje zastąpienie masowych odstrzałów edukacją hodowców i wsparciem rządu we wprowadzaniu zabezpieczeń. Zdaniem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk tylko 5% odstrzelonych dzików było zarażonych wirusem ASF, natomiast wśród padłych osobników odnotowuje się 80% zakażeń. 
 
W związku z tym priorytetem powinno być jak najszybsze usuwanie padłych dzików i badanie ich w kierunku obecności wirusa. Według Ekspertów z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach nowe ogniska ASF u świń powstają również w wyniku przenoszenia wirusa tej choroby przez ludzi, dlatego tak ważna jest bioasekuracja i kontrole sanitarne w branży hodowlanej. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA