Ceny tuczników w krajach unijnych pozostały stabilne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-10-2020,20:40 Aktualizacja: 19-10-2020,20:54
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) i pandemia koronawirusa wprowadziły duży zamęt na rynku trzody chlewnej. Mimo przeciwności ceny żywca wieprzowego w krajach unijnych zostały utrzymane.
 
W Niemczech dwa duże zakłady w miejscowościach Sögel i Emstek z powodu zakażeń koronawirusem potwierdzonych u pracowników musiały ograniczyć produkcję o połowę. 
 
Pozostałe firmy w wyniku ograniczeń wynikających z Covid-19 oraz braków kadrowych również zmuszone były do ograniczenia produkcji.
 
Kadra codziennie jest badana w kierunku koronawirusa przy pomocy szybkich testów o niższej czułości. 
 
Jednak dokładność tych testów, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG,  pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wszyscy z pozytywnymi wynikami są kierowani na profesjonalne testy laboratoryjne.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, ASF, koronawirus,

Popyt na tuczniki jest nadal niski, co odbija się na cenach

Branża trzody chlewnej wciąż pozostaje pod negatywnym wpływem koronawirusa i afrykańskiego pomoru świń (ASF). Produkcja tuczników przewyższa ich popyt, a ceny pozostają na niskim poziomie.    Ceny żywca wieprzowego w wielu krajach...
Sytuacja ta sprawia, że dostawy tuczników do rzeźni są opóźnione o 3-4 tygodnie. Mimo komplikacji na niemieckiej dużej giełdzie w dniu 14 października cena pozostała na niezmienionym poziomie 1,27 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,77 zł.
 
Organizacje branżowe w tym kraju prowadzą rozmowy z rzeźniami, politykami i władzą lokalną w imieniu producentów. 
 
Domagają się wprowadzenia ubojów w weekendy oraz święta państwowe. Działania te pomogłyby zmniejszyć podaż tuczników na rynku bez zwiększenia zagrożenia dla pracowników zakładów przetwórczych. 
 
W przeciwnym razie rosnąca liczba tuczników może doprowadzić do konieczności utylizacji części z nich.  
 
Nałożony przez Chiny zakaz importu wieprzowiny z Niemiec po wykryciu w tym kraju przypadków ASF u dzików wykorzystują Hiszpanie, Holendrzy, Duńczycy i Francuzi.
 
Ceny żywca wieprzowego w stosunku do ubiegłego tygodnia pozostały na niezmienionym poziomie w większości unijnych krajów w tym również w Polsce.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA