Ceny tuczników stabilizują się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-02-2024,15:00 Aktualizacja: 27-02-2024,15:02
A A A

Popyt na żywiec wieprzowy na początku bieżącego tygodnia pozostaje na wysokim poziomie. Z kolei niska podaż przynosi wzrost oczekiwań producentów świń co do dalszych podwyżek.

– Dodatkowym impulsem do dalszego wzrostu cen jest powiększanie zapasów i przygotowanie do sezonu grillowego oraz wyraźnie lepszy popyt na wieprzowinę pochodzący z krajów trzecich – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Ceny tuczników VEZG w Niemczech w ostatnią środę 21 lutego nie zostały zmienione i pozostały na wysokości 2,15 euro za kg (wbc). Notowania w krajach unijnych również się stabilizują.

Agrotech Kielce, Kielce, Targi Kielce, technika rolnicza, maszyny rolnicze, środki ochrony roślin, youtuberzy, targiAgro

Agrotech 2024 w Targach Kielce od 8 marca

Rolnicy będą mogli zobaczyć w Kielcach najnowsze propozycje ciągników, kombajnów, maszyn uprawowych, do obsługi gospodarstw. Nie zabraknie także nowatorskich rozwiązań rolnictwa 4.0. Agrotech 2024 w Targach Kielce odbędzie się od 8 do...

– Problemem jest czas potrzebny na przełożenie wzrostu cen surowca na handel wieprzowiną i wynegocjowanie nowych warunków z detalistami. Niewykluczone, że najbliższe tygodnie przyniosą jednak dalsze wzrosty cen skupu w krajach unijnych – podkreśla Dargiewicz.

Ceny mogą rosnąć z uwagi m.in. na fakt, że pogłowie świń w Unii Europejskiej, według danych Eurostatu, spadło o 0,6% rok do roku.

Rentowność produkcji w ubiegłym roku przyniosła jednak wzrost unijnego pogłowia macior o 1,7% w porównaniu do 2022 r.

Pogłowie loch wzrosło w krajach produkujących najwięcej wieprzowiny, w tym w Polsce (+11,9%), Hiszpanii (+5,4%), Holandii (+3,0%) i Danii (+1,1). Spadki wystąpiły natomiast we Francji, Belgii i Włoszech.

Większa podaż żywca do uboju może zaznaczyć się w drugiej połowie 2024 r. co może mieć wpływ na pojawienie się większej presji na ceny skupu żywca wieprzowego.

– Na krajowym rynku ceny tuczników zbliżają się do warunków cenowych w Niemczech. W przeliczeniu na złotówki cena VEZG wynosi 9,27 zł/kg kl E. Niektóre polskie skupy oferują ceny powyżej 9,20 zł/ kg kl. E – mówi Aleksander Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu