Ceny tuczników pozostały bez zmian mimo optymistycznych prognoz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-12-2023,10:30 Aktualizacja: 05-12-2023,15:52
A A A
Notowania świń rzeźnych w Unii Europejskiej pod koniec listopada nieznacznie wzrosły. Na niemieckiej dużej giełdzie oraz w Polsce ceny w skupie tuczników pozostały bez zmian. 
 
Na rynku unijnym w dniach od 20 do 26 listopada dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali średnio 212,61 euro (około 921 zł) za 100 kg masy poubojowej schłodzonej.
 
Cena ta była nieznacznie bo o 0,4% wyższa niż przed tygodniem, ale o 0,4% niższa niż przed miesiącem. Świnie rzeźne były jednocześnie o 7% droższe niż przed rokiem.
 
W Polsce, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cena świń rzeźnych tej klasy wyrażona w euro była najwyższa wśród liczących się unijnych producentów wieprzowiny. 
 
Aleksander Dargiewicz, trzoda chlewna, KZP-PTCH Polpig, ASF, ogniska ASF u świń, ASF u dzików, dziki

Brak sukcesów w walce z ASF-em

Afrykański pomór świń jest w Polsce od lutego 2014 roku. Wirus z każdym rokiem sieje spustoszenie w krajowych gospodarstwach trzody chlewnej. W 2023 roku do początku grudnia w Polsce stwierdzono 30 ognisk ASF u świń czyli o 16 więcej niż w...
Krajowe notowania ukształtowały się na poziomie 228,82 euro za 100 kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 991 zł. Było to o 8% więcej niż średnia cena uzyskiwana przez producentów w krajach Wspólnoty.
 
Cena ta była również o 4% wyższa niż w Niemczech oraz o 17% niż w Niderlandach. 
 
W przedostatnim tygodniu listopada krajowa cena świń rzeźnych wyniosła średnio 7,63 zł za kg i była zbliżona do tej uzyskanej w poprzednim tygodniu.
 
Jednocześnie notowania tuczników były wyższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 2% i 4%. 
 
W tym samym czasie zakłady mięsne zbywały półtusze wieprzowe średnio po 11,05 zł za kg. Było to o 1 gr za kg więcej niż przed tygodniem oraz o 1% niż przed miesiącem oraz o 5,5% niż przed rokiem. 
 
Na unijnym rynku wieprzowiny, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, popyt i podaż żywca są w równowadze.
tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna

Na niemieckiej dużej giełdzie ceny tuczników bez zmian

Ceny żywca wieprzowego w Niemczech w bieżącym tygodniu na małej giełdzie wzrosły o 1 cent za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Z kolei na dużej giełdzie pozostały na poziomie sprzed tygodnia.    Niemcy opublikowały 21 maja notowania...
 
Jednocześnie w wyniku niskiej podaży zapotrzebowanie zakładów przetwórczych jest zaspokojone.
 
Na niemieckiej dużej giełdzie cena tuczników kolejny tydzień z rzędu została utrzymana na poziomie 2,10 euro (9,10 zł) za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
Branża spodziewała się wyraźnego impulsu do wzrostu cen skupu tuczników w okresie przedświątecznym i liczy jeszcze na to, że sytuacja zmieni się w bieżącym tygodniu.
 
Na polskim rynku pojawiła się tańsza wieprzowina pochodząca z importu.
 
Jest to efekt lokowania nadwyżek mięsa wieprzowego w krajach unijnych, w tym w Polsce. 
 
Spodziewany wzrost cen skupu żywca wieprzowego jest ograniczony również przez niski kurs euro w stosunku do złotego i opłacalny import wieprzowiny. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA