Cena tuczników w UE spada od 15 tygodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-10-2021,10:40 Aktualizacja: 06-10-2021,10:33
A A A
Notowania żywca wieprzowego w krajach unijnych są niższe od średniej z ostatnich 5 lat. Ceny spadły o 45 euro za 100 kg w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. 
 
Producenci tuczników w ciągu ostatnich 15 tygodni stracili średnio 30 euro za 100 kg, co stanowi spadek o 18% w porównaniu z połową czerwca bieżącego roku. 
 
Pod koniec września, jak podaje euromeatnews.com, średnia referencyjna cena spadła do 136,08 euro za 100 kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 628 zł. 
 
Według raportu Komisji Europejskiej ceny są niższe o ponad 5 euro za 100 kg w porównaniu do tego samego tygodnia w zeszłym roku i około 45 euro poniżej poziomów z 2019 roku.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników pozostają bardzo niskie

Tuczniki na dużej giełdzie w Niemczech nieznacznie potaniały o 1 cent za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W większości krajów Unii Europejskiej ceny w skupie ustabilizowały się na dramatycznie niskim poziomie.    Notowania...
Główną przyczyną obniżek jest ograniczony popyt ze strony Chin oraz wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech i nałożenie restrykcji ze strony państw Azjatyckich. 
 
W poprzednich latach rynek napędzany był przez silny chiński popyt. Obecnie osłabł on, a perspektywy dla tego handlu w przyszłości są niepewne. 
 
Producenci w Chinach jednak nadal zmagają się z ASF oraz z niskimi cenami w skupie. W najbliższym czasie może to wpłynąć na ponowny wzrost zainteresowania wieprzowiną pochodzącą z Europy. 
 
Różnica między średnią ceną referencyjną w Unii Europejskiej a ceną brytyjską była szczególnie duża od końca sierpnia. Cena w Wielkiej Brytanii była o 44 euro za 100 kg wyższa we wrześniu, co jest poziomem niespotykanym od 2015 r. 
 
W przypadku niektórych państw członkowskich różnica jest jeszcze większa. Obecna cena w Holandii wynosi tylko 118,45 euro za 100 kg, czyli około 547 zł. Jest ona o 62 euro niższa niż średnia w Wielkiej Brytanii. 
 
Wieprzowina w krajach Wspólnoty jest obecnie szczególnie konkurencyjna cenowo w porównaniu z brytyjską i można się spodziewać, że będzie to wywierać dalszą presję cenową.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA