Brexit zwiększy konkurencyjność brytyjskiej wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-06-2016,12:30 Aktualizacja: 30-06-2016,12:45
A A A

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowała spadek kursu funta. Obniżenie wartości brytyjskiej waluty będzie sprzyjało podniesieniu atrakcyjności tamtejszej wieprzowiny na rynku europejskim.

Według danych z 29 czerwca za jednego funta można kupić 1,21 euro, co oznacza spadek o 10 centów w stosunku do stanu sprzed referendum. Tym samym funt do dolara osiągnął najniższy od 1985 r. poziom, który obecnie wynosi 1,32 – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

tuczniki, wieprzowina, produkcja świń, ceny skupu tuczników

Wieprzowina nadal droga. W maju jej ceny w Europie wyraźnie rosły

Wieprzowina w klasie E w Unii Europejskiej w maju kosztowała średnio 136,85 EUR za 100 kg, tj. ok. 6,04 zł za kilogram. To 7,3 proc. więcej niż w kwietniu, ale zarazem 3,6 proc. mniej niż w maju 2015 roku - informuje Polski Związek Hodowców...

Analizy pokazują dużą zależność ceny żywca wieprzowego w Wielkiej Brytanii od kursu funta do euro. Dzieje się tak, ponieważ 60 proc. spożywanej przez Brytyjczyków wieprzowiny trafia ze strefy euro.

Obniżenie kursu funta sprawia, że importowana wieprzowina stała się mniej konkurencyjna do surowca produkowanego lokalnie. Jednocześnie dewaluacja funta będzie sprzyjała podniesieniu konkurencyjności brytyjskiej wieprzowiny na rynkach eksportowych.

Bardziej atrakcyjne staną się również środki produkcji takie jak pasza, paliwo oraz nawozy.

Analitycy z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podkreślają jednak, że nie tylko kursy walutowe będą oddziaływać na rynek wieprzowiny. Popyt i podaż w dalszym ciągu będą decydowały o sytuacji. Ważne będzie śledzenie wpływu ekonomicznej i politycznej niepewności na zachowania konsumentów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA