ASF w Niemczech. 71 zakażonych dzików i biała strefa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-10-2020,8:10 Aktualizacja: 20-10-2020,19:53
A A A

Niemieckie służby planują wyznaczenie tzw. białej strefy czyli ogrodzonych pasów o szerokości 5 km otaczających terytorium, na terenie którego występują zakażenia wirusem ASF u dzików.

Powierzchnia pasa ma wynieść około 290 km kwadratowych. Będzie on zabezpieczony ogrodzeniem wewnętrznym oraz zewnętrznym.

Budowa ogrodzenia już się rozpoczęła i ma trwać kilka tygodni. Jak donosi Pig Progress, gdy prace zostaną dokończone, wówczas służby będą prowadzić odstrzał wszystkich znajdujących się w niej dzików tworząc tym samym korytarz wolny od tych zwierząt. Podobne rozwiązanie zastosowano zarówno w Belgii, jak i w Czechach.

Strefy wyznaczone przez niemieckie służby w związku z ASF można znaleźć TUTAJ i TUTAJ. (źródło: msgiv.brandenburg.de).

  • Niemcy budują białą strefę, w której będzie obowiązywać odstrzał dzików
  • Niemcy budują także stałe ogrodzenie wzdłuż Odry i Nysy
  • Służby w Niemczech potwierdziły 71 dzików zakażonych ASF
  • W ostatnim tygodniu służby znalazły 5 zakażonych dzików
  • Niemcy wyszukują padłe dziki za pomocą dronów

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, prosięta, tuczniki, ASF, zakażone świnie

Wybuchło 100. ognisko ASF. Zbliżamy się do rekordu

Główny lekarz weterynarii potwierdził 100. ognisko ASF w Polsce. Jest to zarazem 15, które w tym roku wybuchło w województwie podkarpackim. Ognisko ASF nr 100 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z 9...

5 zakażonych dzików w ciągu tygodnia

Afrykański pomór świń (ASF) nadal występuje u dzików we wschodnich Niemczech, chociaż w ostatnich dniach nie potwierdzono wielu przypadków.

W ciągu ostatniego tygodnia tj. od soboty 11 października, kiedy to wykryto 10 przypadków, raporty o nowych przypadkach ASF pojawiały się rzadziej.

Służby znalazły 5 zakażonych dzików. Jeden został stwierdzony w strefie północnej w Märkisch-Oderland, a 4 w strefie południowej obejmującej części powiatów Sprewa-Nysa i Odra-Szprewa.

Najnowsze doniesienia, jak informuje portal Pig Progress mówią, że 2 znalezione dziki znajdowały się w pobliżu w Neuzelle tj. na południu wyznaczonej strefy.

Pig Progress informuje, że zgodnie z danymi udostępnionymi przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), dziki zostały znalezione poza strefą. Jednak magazyn otrzymał informacje od rzecznika landu Brandenburgii, który zapewnił że zwierzęta znajdowały się jeszcze w obrębie strefy.

ognisko ASF w Korei Południowej, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, przypadki ASF,

Pierwsze ognisko ASF w tym roku w Korei Południowej

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała o wybuchu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Korei Południowej. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu ustalenie źródła zakażenia...

Służby w Brandenburgii do 20 października potwierdziły łącznie 71 dzików zakażonych wirusem ASF, z czego 13 w powiecie Sprewa-Nysa, 55 w powiecie Odra-Szprewa, a 3 w powiecie Märkisch-Oderland.

Dziki nie były chore lecz spały

W ubiegłym tygodniu niemieckie służby przeszukiwały za pomocą dronów wyspę na Odrze, gdzie miały znaleźć tzw. chore i martwe dziki. Podjęto decyzję, ab nie wchodzić na jej teren po to, aby potencjalnie chore zwierzęta nie uciekły i nie rozprzestrzeniły wirusa.

Nowe poszukiwania wykonywane za pomocą dronów wykazały jednak, że zwierzęta i tak zniknęły.

Niemiecki magazyn myśliwski Jagd Erleben napisał, że po ponownym zbadaniu pierwszego nagrania przez biologa zajmującego się dzikami ten stwierdził, że zwierzęta wbrew wcześniejszym obawom spały i nie wiadomo, czy w ogóle były zakażone wirusem.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA