ASF. Rośnie liczba zakażonych dzików w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-09-2020,13:10 Aktualizacja: 24-09-2020,13:15
A A A

Afrykański pomór świń już kilkanaście dni temu został oficjalnie potwierdzony w populacji dzików w Niemczech. Obecnie łączna liczba zakażonych zwierząt wzrosła do 29, jednak zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie może być ich więcej.

Liczba dzików w Niemczech z pozytywnym wynikiem badania na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń, jak informuje Niemieckie ministerstwo rolnictwa (BMEL), wzrosła do 29.

ASF w ostatnim czasie wykryto w sumie u 9 martwych dzików w rejonie Schenkendoebern w powiecie Szprewa-Nysa oraz u 11 w rejonie Neuzelle w okręgu Odra-Szprewa.

  • Liczba zakażonych dzików w Niemczech wzrosła do 29
  • 9 martwych dzików znaleziono w rejonie Schenkendoebern w powiecie Szprewa-Nysa
  • 11 padłych dzików znaleziono w rejonie Neuzelle w okręgu Odra-Szprewa
  • Służby w Niemczech znajdują jedynie szczątki martwych dzików
  • Na przeszukiwanym terenie służby nie spotykają żywych dzików

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

ASF. Kolejne ogniska choroby w Polsce

Wirus ASF został potwierdzony w czterech kolejnych gospodarstwach w Polsce. Ogniska wybuchły w trzech województwach. Ich łączna liczba w 2020 roku wzrosła do 93. Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium kraju...

Poszukiwania dzików trwają

Zwłoki kolejnych padłych dzików zostały znalezione niedaleko kanału Odra-Sprewa w pobliżu miejscowości Neuzelle.

Portal Pig Progress informuje, że w niemieckich mediach cały czas pojawiają się informacje o kolejnych martwych dzikach. Można się więc spodziewać, że liczba przypadków w najbliższych dniach będzie rosła.

Obszar, w którym znaleziono pierwszego padłego dzika, każdego dnia jest przeszukiwany.

Jak podaje portal jagderleben.de, odległość między osobami biorącymi udział w poszukiwaniach nie przekracza 5 metrów, a w zaroślach i trudnych do dotarcia miejsc, jest ona znacznie mniejsza.

W ciągu ostatnich trzech dni znaleziono zwłoki 4 dzików, które były już znacznie rozłożone. Ponadto służby trafiają na kości, których pochodzenia nie można jednoznacznie określić.

Nie znajdują żywych dzików

Osoby, które uczestniczą w poszukiwaniu dzików przestrzegają zasad bioasekuracji.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

ASF w Niemczech i wielki niepokój na rynku

Potwierdzenie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech wywołało niepewność na europejskim rynku trzody chlewnej. Wstrzymanie importu mięsa i podrobów przez Chiny niewątpliwie wpłynie na spadek cen.    Cena...

Jeśli służby znajdą szczątki padłego dzika, wówczas poszukiwania zostają przerwane, a teren wokół zamknięty. Następnie pobierane zostają próbki do badań laboratoryjnych, a uczestnicy zostają poddani dezynfekcji, aby nie przenosili wirusa ASF.

Jak podaje portal jagderleben.de, w ostatnich dniach służby nie znajdowały żywych dzików. Nie wiadomo, czy zdążyły się one przemieścić na inne tereny w związku z przybyciem na to terytorium grupy poszukiwawczej.

Służby zastanawiają się, czy może populacja dzików została znacznie zdziesiątkowana przez wirusa ASF.

Minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnemacher zapowiedziała budowę płotu ochronnego na południowym wschodzie przy granicy z Polską. Najpierw ma ono stanąć w powiecie Szprewa-Nysa.

Ogrodzenie, jak informuje portal dw.com, ma być również zbudowane wzdłuż północnej granicy z naszym państwem. Zostanie ono sfinansowane z funduszy państwowych.

Obecnie na od południowej części Brandenburgii do Frankfurtu nad Odrą na granicy z Polską znajduje się elektryczne mobilne ogrodzenie o długości 120 kilometrów.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA