ASF w dużych gospodarstwach niepokoi ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2019,13:15 Aktualizacja: 31-07-2019,13:20
A A A

Występowanie choroby afrykańskiego pomoru świń w dużych gospodarstwach wzbudza niepokój – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa komentując przypadek wirusa w stadzie liczącym ok. 2,5 tys. świń.

- Choroba nie ustępuje, upały i aktywność zwierząt, które są wektorami, dają się we znaki. Jest to już 31. ognisko ASF w tym roku. Problemem jest to, że pojawiają się ogniska w dużych gospodarstwach, które mają po kilka tysięcy świń, gdzie - jak sądzę - bioasekuracja była odpowiednio przeprowadzona. To napawa niepokojem - stwierdził minister.

ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym niemal 2,5 tys. świń

Służby weterynaryjne poinformowały dziś (30 lipca) o wystąpieniu 31. w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba została wykryta na obszarze zagrożenia w woj. warmińsko-mazurskim.   Ognisko ASF nr 31 zostało...

Dodał, że choć ognisk jest znacznie mniej niż w ubiegłym roku, to go nie cieszy. W tym samym czasie w ubiegłym roku było 67 ognisk, teraz jest mniej niż połowa.

- Informuję premiera i ministrów o problemach. My nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić w zakresie bioasekuracji. Niektórych gospodarstw nie da się uszczelnić ze względu na strukturę budynków. Problemem, na który zwracają obecnie uwagę naukowcy i eksperci, jest nadmierna populacja dzików, bo choroba przenosi się przez dziki - podkreślił Ardanowski.

Przypomniał, że w tym roku zebrano ok. 1,5 tys. padłych osobników, ale jest to zapewne tylko część, bo do niektórych miejsc w lasach nie da się dotrzeć.

- Jeżeli nie nastąpi jakieś przewartościowanie podejścia do odstrzału dzików, szczególnie tam, gdzie choroba się rozwija, tak jak to czynią w innych krajach, to nadal będziemy mieli kłopot - powiedział polityk.

We wtorek Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwie rolnym w gminie Budry (woj. warmińsko-mazurskie) wykryto 31. ognisko ASF w tym roku w Polsce. Było tam 2428 świń, wszystkie zostaną zabite i zutylizowane.

Ognisko ASF w gminie Budry jest 13. w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. W tym regionie notuje się ponad jedną trzecią wszystkich tegorocznych ognisk ASF w Polsce - na 31 ognisk 13 wystąpiło właśnie w warmińsko-mazurskim.

Pozostałe ogniska ASF dotychczas wystąpiły w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA