ASF. O czym warto pamiętać w sezonie występowania choroby?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-06-2021,11:55 Aktualizacja: 01-06-2021,11:55
A A A

Producenci świń przestrzegają zasad bioasekuracji i są coraz bardziej świadomi ich znaczenia. Niestety również w tym roku możemy się spodziewać sezonowego wzrostu liczby ognisk ASF.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchają od 7 lat głównie w okresie od czerwca do października.

Naukowcy do tej pory nie ustalili jednoznacznie co jest przyczyną sezonowości zakażeń ASF u trzody chlewnej.

"Niektórzy sezonowość liczby ognisk wiążą z rozwojem i aktywnością owadów, choć ten argument jest mało przekonywujący. Lepszym wytłumaczeniem sezonowości może być nasilenie prac polowych i możliwość kontaktu na polu z wirusem znajdującym się w szczątkach padłych dzików lub ich odchodach" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

  • Rozpoczyna się sezon wybuchów ognisk ASF w Polsce
  • Bioasekuracja jest dla hodowców jedyną bronią w walce z wirusem ASF
  • Presja wirusa ASF w środowisku z roku na rok rośnie
  • Gospodarstwa powinno być podzielone na tzw. strefę czystą i brudną
  • Świnie, które trafiają do gospodarstwa, muszą pochodzić wyłącznie ze znanego źródła

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF w Wielkopolsce potwierdzone! Trwa likwidacja stada

Wielkopolski Urząd Wojewódzki oficjalnie potwierdził wczoraj (28 maja) wystąpienie drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku. Wybuchło ono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Hodowcy i producenci trzody chlewnej od kilku...

Bioasekuracja jedyną bronią

Bioasekuracja, choć nie zapewnia 100% ochrony stad przed wirusem, jest jedyną bronią w walce z tym patogenem.

Ilość wirusa ASF w środowisku z roku na rok rośnie. W tkankach padłych dzików może on zachować aktywność przez ponad pół roku.

Dziki bytują na polach, gdzie mają obfitą bazę paszową. Rolnicy doskonale o tym wiedzą, ponieważ są świadkami szkód łowieckich jakie zwierzęta te pozostawią po sobie.

"Niestety pozostałością na polach po dzikach jest również wirus, który łatwo można przywieźć na kołach lub w paszy do swojego gospodarstwa" przypomina KZP-PTCH POLPIG.

Związek przypomina więc o zasadach bioasekuracji, jakie należy stosować przez cały rok, a zwłaszcza w rozpoczynającym się sezonie letnim.

Strefa czysta i brudna

przypadki asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, asf w Niemczech, Brandenburgia, Saksonia, wirus asf

Liczba przypadków ASF rośnie, ale jest ich mniej niż przed rokiem

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż mocno szerzy się w populacji dzików w Polsce. Do 29 maja Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 1483 przypadków tej choroby. Główny Inspektorat Weterynarii w ubiegłym roku 1 czerwca...

Gospodarstwo powinno być podzielone na tzw. strefę czystą i brudną. Do pierwszej należą budynki, pomieszczenia i miejsca, gdzie utrzymywane są świnie, ściółka i pasza. Druga obejmuje dom mieszkalny posiadacza świń, miejsce parkowania samochodów, maszyn rolniczych, kontenery na odpady itp.

Hodowcy powinni wykonywać czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń za każdym razem, kiedy świnie zostaną z nich wyprowadzone. W tym celu należy używać zatwierdzonych środków dezynfekcyjnych z ważnym okresem przydatności do użycia.

Samochody i urządzenia wjeżdżające na teren gospodarstwa powinny mieć oczyszczone i zdezynfekowane koła i nadkola. Pojazdy te nie mogą wjeżdżać do strefy czystej. Jeżeli pojawi się taka konieczność, wówczas muszą być one w całości umyte i zdezynfekowane z zewnątrz.

Każda osoba obsługująca świnie lub pracująca przy paszy i ściółce przy wejściu do strefy czystej musi zmienić obuwie oraz założyć ubranie robocze używane wyłącznie w tej strefie.

Przy wejściu do budynku, w którym znajdują się zwierzęta, pasza i ściółka, muszą być zachowane odpowiednie procedury mycia i dezynfekcji. Powinny tam się znajdować np. wiadro z wodą i szczotką oraz mata lub kuweta ze środkiem dezynfekcyjnym.

asf, ognisko asf, bioasekuracja, odszkodowanie, zabite świnie, zutylizowane świnie, trzoda chlewna, rejestracja świń

ASF. Odszkodowanie za zabite świnie w świetle przepisów

Sezon występowania ognisk ASF w Polsce coraz bliżej. Już teraz czekamy na oficjalne potwierdzenie stwierdzenia 2. ogniska w tym roku. W związku z tym warto przypominać o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji. Zasady bioasekuracji wdrożone...

Świnie z legalnego źródła

Świnie, które trafiają do gospodarstwa muszą pochodzić wyłącznie ze znanego źródła, mają być odpowiednio oznakowane i posiadać świadectwo zdrowia. Optymalnym byłoby zachowanie kwarantanny.

Świnie przemieszczane z gospodarstwa nie mogą mieć objawów chorobowych, muszą być właściwie oznakowane i posiadać wymagane świadectwo zdrowia.

W strefach ASF (I, II, III) należy bezwzględnie przestrzegać zakazu stosowania zielonki w żywieniu świń, a ziarno zbóż przed skarmianiem powinno być przechowywane 30 dni.

Słoma używana jako ściółka musi być przechowywana 90 dni przed zastosowaniem pod dachem, zabezpieczona przed dostępem zwierząt i ogrodzona lub w zamykanym pomieszczeniu.

Do minimum należy ograniczyć wejścia osób postronnych do strefy czystej.

Każda osoba wchodząca do strefy czystej musi zmienić obuwie na robocze, stosowane wyłącznie w budynku inwentarskim oraz zastosować jednorazowy kombinezon ochronny lub czyste, wyprane ubranie robocze.

Narzędzia wnoszone do strefy czystej muszą być wyczyszczone i jeśli to możliwe, również zdezynfekowane.

Wszystkie padłe świnie w wieku powyżej 28 dni muszą być zgłaszane raz w tygodniu do powiatowego lekarza weterynarii. Zwierzęta padłe przechowuje się w zamykanych kontenerach w strefie brudnej.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA