Ognisko ASF w Wielkopolsce? Czekamy na potwierdzenie!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-05-2021,18:50 Aktualizacja: 26-05-2021,18:58
A A A

Wirus ASF na początku maja dotarł do Wielkopolski. Został on wykryty u odstrzelonego dzika na terenie powiatu szamotulskiego. Niestety wiele wskazuje na to, że w tym regionie wybuchło ognisko ASF u świń domowych, drugie w 2021 roku.

Ognisko ASF w Wielkopolsce w powiecie międzychodzkim miało wybuchnąć w chlewni liczącej 4 tysiące świń.

Główny lekarz weterynarii wciąż nie potwierdził tego zdarzenia, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że ognisko rzeczywiście tam wybuchło.

Wyniki badań laboratoryjnych krwi od zwierząt z potencjalnie zakażonego wirusem ASF stada mają być dostępne najpóźniej jutro 27 maja.

przypadki asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, asf w Niemczech, Brandenburgia, Saksonia, wirus asf

ASF. Już 1271 przypadków w kraju. Wirus dotarł do Wielkopolski

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż mocno szerzy się w populacji dzików w Polsce. Do 6 maja Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 1271 przypadków tej choroby. Na mapie znalazł się już najnowszy, który został stwierdzony w...

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie już 24 maja w poniedziałek opublikował rozporządzenie, w którym określa obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików.

Treść rozporządzenia znajdziesz TUTAJ.

Wirus ten został już wykryty u dzików w Wielkopolsce. Może to wskazywać na bardzo dużą presję tego patogenu w środowisku.

Jeśli okaże się, że ognisko rzeczywiście zostanie potwierdzone, mogą się sprawdzić informacje, które w rozmowie z naszym portalem przedstawił Prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG Aleksander Dargiewicz.

- Dochodzą do nas sygnały z terenu, że padłe dziki, które leżą w lasach i na polach, nie są zbierane. Jeśli to się potwierdzi, wówczas presja wirusa będzie bardo duża. Dlatego z niepokojem patrzymy na możliwości jego rozprzestrzeniania do chlewni - mówił Aleksander Dargiewicz.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA