ASF. Chiny zniosą embargo najwcześniej w 2021 roku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-10-2020,13:00 Aktualizacja: 27-10-2020,14:38
A A A

Ceny skupu świń pozostają bez zmian od momentu, kiedy niemiecka giełda obniżyła je o 20 centów. Wpłynęło na to przede wszystkim zamknięcie granic przez Chiny wskutek wykrycia ASF w Niemczech. W najbliższym czasie raczej nie widać perspektyw na zmianę tej sytuacji.

Regionalizacja wprowadzona przez Chiny z pewnością przyniosłaby rozładowanie nadwyżek żywca, które są gromadzone w tym kraju oraz wpłynęła na wzrost cen skupu tuczników.

Chiny niemal natychmiast po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF w Niemczech zamknęły swoje granice na wieprzowinę pochodzą z tego kraju.

Niemcy w zeszłym roku, zgodnie z danymi chińskiego ministerstwa rolnictwa, eksportowali 325 tys. ton wieprzowiny, a w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia 189 tys. ton.

  • Niemcy starają się uzgodnić z Chinami warunki regionalizacji
  • Chiny zniosą embargo na niemiecką wieprzowinę najwcześniej w marcu 2021 r.
  • ASF w Niemczech umożliwia Chinom realizację własnych interesów
  • Covid-19 również wpływa na zakazy eksportowe nakładane przez Chiny
  • Chiny wkrótce mogą odbudować produkcję wieprzowiny i ograniczyć jej import

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, notowania tuczników, ASF w Niemczech, Covid-19

Ceny tuczników wkrótce mogą się zmienić. Na gorsze?

Cena tuczników w Niemczech mimo nadpodaży od 6 tygodni utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi 1,27 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,80 zł za kg. - Wyraźnie widać, że w Niemczech doszło do porozumienia...

Regionalizacja najszybciej w 2021 roku?

- Mieliśmy nadzieję, niestety złudną, że Niemcy wiele miesięcy temu uzgodnili z Chińczykami regionalizację i w ciągu tygodnia lub dwóch po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF, wymiana handlowa naszych sąsiadów z Chinami wróci do normy. Niestety nic takiego się nie stało. Dzisiaj wiemy, że aby ceny wróciły do poziomu sprzed 10 września, upłynąć będą musiały nie tygodnie, ale najpewniej miesiące - mówi w rozmowie z naszym portalem Jacek Jagiełłowicz, Prezes Agro Gobarto.

Zdaniem Jacka Strzeleckiego, eksperta ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego, nałożone przez Chiny embargo będzie trwać co najmniej do marca 2021 roku.

- Może ono zostać zniesione po trzech miesiącach od ostatniego przypadku ASF. Ponadto Chińczycy zazwyczaj zastrzegają sobie kolejne dwa miesiące na weryfikację aktualnej sytuacji. Myślę jednak, że w rzeczywistości termin ten będzie bardziej odległy - mówi Jacek Strzelecki.

Porozumienie ds. Walki z ASF, wirus asf, trzoda chlewna, afrykański pomór świń, strefa niebieska, ubój świń, rolnicy

ASF. Oni wiedzą jak sprawniej zwalczać chorobę

Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przedstawiciele organizacji branżowych związanych z hodowlą świń, we wrześniu uczestniczyli w posiedzeniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF. Podczas spotkania rozmawiano o największych zagrożeniach, z...

ASF w Niemczech na rękę Chińczykom

Regionalizacja, zdaniem Jacka Strzeleckiego, stanowi dla Chin narzędzie polityczne. Dzięki temu, że ASF pojawił się w Niemczech, Państwo Środka może wiele ugrać.

- Uważam, że Niemcy nie otrzymają regionalizacji, ponieważ ta zwyczajnie nie leży w interesie Pekinu. Import wieprzowiny z Niemiec nie jest dla Chin sprawą życia i śmierci i w rzeczywistości niewiele znaczy, bo jak ma się 325 tys. ton mięsa z Niemiec do około 52 mln ton spożywanej przez chińczyków wieprzowiny rocznie? Zgoła inaczej jest w przypadku UE. Dla Wspólnoty każdy partner handlowy jest ważny - komentuje dla naszego portalu Jacek Strzelecki.

Kolejnym poważnym ciosem dla unijnego eksportu wieprzowiny do krajów trzecich jak Chiny, jest pandemia Covid-19.

- Jeśli wirus zostaje potwierdzony u pracowników danego zakładu mięsnego, który ma uprawnienia eksportowe do Chin, te natychmiast zostają zawieszone do momentu, kiedy okaże się że wszyscy jego pracownicy są zdrowi - mówi Jacek Strzelecki.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Podkarpacie

Kolejne ognisko ASF. Kiedy wirus odpuści?

Główny lekarz weterynarii potwierdził 102. ognisko ASF w Polsce. Jest to zarazem 16, które w tym roku wybuchło w województwie podkarpackim. Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce wzrosła do 102. W sumie znajdowało się...

Europa wciąż jest w dobrej sytuacji?

Ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego uważa, że mimo szerzenia się ASF w Niemczech oraz zamykania niektórych zakładów mięsnych wskutek wykrycia u ich pracowników koronawirusa, Europa wciąż znajduje się w dobrej sytuacji. Ta za kilka lat może się znacząco zmienić.

Chiny wciąż odbudowują pogłowie świń i są na najlepszej drodze do osiągnięcia zakładanego celu czyli samowystarczalności w 2022-2023 roku. Ponadto zmieniają się ich trendy żywieniowe.

- Wieprzowina naturalnie jest zastępowana przez inne produkty, w tym roślinne, które nie są dla Chińczyków nowym modnym trendem, lecz częścią tradycji i kultury kulinarnej. W przyszłości Państwo Środka będzie więc znacząco zmniejszać import mięsa wieprzowego, co mocno odczuje m.in. Unia Europejska - mówi Jacek Strzelecki.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA