Zakaz stosowania tlenku cynku w paszy dla zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,11:45 Aktualizacja: 14-07-2017,12:11
A A A
Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku (ZnO) w dietach dla zwierząt. Decyzja została podjęta ze względu na negatywny wpływ tego związku chemicznego na środowisko naturalne - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Tlenek cynku w większości krajów członkowskich jest zarejestrowany jako produkt medyczny. Często jest stosowany przez hodowców w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu, co zabezpiecza je przed wystąpieniem biegunki i jest istotnym wsparciem dla dobrego funkcjonowania przewodu pokarmowego tych zwierząt.
 
Stosowanie tlenku cynku znacznie ogranicza konieczność użycia antybiotyków u prosiąt, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania lekooporności bakterii, która staje się coraz większym problemem w terapii ludzkiej.
 
wirusowe zapalenie wątroby, surowa wieprzowina, trzoda chlewna

Wieprzowina głównym źródłem wirusowego zapalenia wątroby typu E

Surowa lub niedogotowana wieprzowina jest najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu E w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano dziesięciokrotny wzrost przypadków zakażeń tym wirusem u ludzi.  ...
Do tej pory tlenek cynku był przepisywany na receptę przez lekarzy weterynarii.
 
Na mocy dyrektywy 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego Parlamentu i Rady w dniu 26 czerwca br. została podpisana decyzja wykonawcza komisji, która wprowadza zakaz używania leczniczego tlenku cynku w dietach dla zwierząt.
 
Zgodnie z wydaną decyzją, państwo członkowskie może odroczyć wycofanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tlenku cynku, w przypadku kiedy uzna, że natychmiastowe jego wycofanie może mieć niekorzystny wpływ np. na sektor trzody chlewnej ze względu na brak dostępności środków alternatywnych. 
 
Okres odroczenia nie może przekroczyć pięciu lat od daty przyjęcia tej decyzji.
 
Zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zasadne jest skorzystanie z możliwości odroczenia wejścia w życie zakazu stosowania tlenku cynku o pięć lat, ponieważ jego wycofanie przyczyni się do wzrostu występowania biegunek i śmiertelności prosiąt, co przełoży się na zwiększenie kosztów produkcji. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA