Nakaz stosowania bioasekuracji obejmie cały kraj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-01-2017,13:45 Aktualizacja: 17-01-2017,15:06
A A A
W resorcie rolnictwa dobiegają końca prace nad rozporządzeniem nakazującym przestrzeganie zasad bioasekuracji na terenie całego kraju.
 
Przepisy mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym ptasiej grypy i ASF. Dotychczas obowiązywały one wyłącznie na obszarach, gdzie występowała dana choroba - informuje radiowa Jedynka.
 
Projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia zasad bioasekuracji na terenie całej Polski trafił do konsultacji.  
 
ptasia grypa, sankcje, przestrzeganie bioasekuracji

Ptasia grypa – będą kontrole i kary za brak bioasekuracji

W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną...
 
 
- Będziemy kładli nacisk na to, by w okresie zagrożenia rolnicy rozkładali maty nasączone środkami dezynfekcyjnymi przy wejściach czy wyjściach z gospodarstw. Ważna będzie też izolacja zwierząt gospodarczych od dzikich. Nie będzie zaś nowych zasad dla terenów zagrożonych, z ograniczeniami i ochronnych. Tam rozporządzenie może być zmieniane w razie pogorszenia sytuacji - informuje wiceminister rolnictwa Ewa Lech.
 
Zgodnie z nowymi zasadami bioasekuracji rolnicy na własny koszt będą musieli szczelnie grodzić swoje gospodarstwa i rejestrować środki do dezynfekcji pomieszczeń. 
 
- Ci, którzy nie są w stanie przestrzegać zasad mieli szansę wygaszenia chowu w zamian za trzyletnią rekompensatę. Na Podlasiu zmagającym się z ASF z tej opcji skorzystały jedynie 32 gospodarstwa, co negatywnie nas zaskoczyło. Prawdopodobnie dopłat z tytułu bioasekuracji nie będzie, choć decyzja jeszcze nie zapadła - mówi wiceminister Lech.
 
W Polsce do tej pory stwierdzono 23 ogniska ASF u świń oraz 30 ognisk ptasiej grypy u drobiu. Występowanie tych chorób jest dużą przeszkodą dla handlu i zamyka większość rynków zbytu poza kraje Wspólnoty.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA