Światowa produkcja drobiu w przyszłym roku wzrośnie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-12-2021,9:15 Aktualizacja: 31-12-2021,9:08
A A A
Globalna produkcja drobiu w 2022 r. zwiększy się o 2%. Jednak rynek nadal pozostanie pod wpływem wysokich cena pasz, rozprzestrzeniającej się grypy ptaków oraz pandemii Covid-19. 
 
Według prognozy Rabobanku światowa produkcja drobiu w nadchodzącym roku wzrośnie o 2%. Jednak zdaniem analityków branża będzie musiała być gotowa na dostosowanie kanałów sprzedaży, dalszy wzrost kosztów pasz i energii. 
 
Coraz większym problemem staje się również rosnący koszt i dostęp do pracowników, co w wielu krajach doprowadziło do ograniczenia produkcji. Trudności sprawia także logistyka, która stała się bardziej złożona, ze względu na ograniczoną dostępność chłodni i rosnące koszty transportu.  
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny drobiu kolejny raz wzrosły

Średnie ceny w skupie drobiu w trzecim tygodniu grudnia wzrosły. Największe podwyżki odnotowały kaczki brojlery, które podrożały o 2%.   Wszystkie rodzaje żywca drobiowego w zakładach objętych monitoringiem ZSRIR MRiRW w dniach 13-19...
Popyt na mięso drobiowe w 2022 r. będzie silny, a globalny wzrost produkcji ma osiągnąć 2%, pomimo ograniczeń spowodowanych problemami z powodu Covid-19, który ma duży wpływ na światowy przemysł drobiarski. 
 
Ceny pasz, jak podaje euromeatnews.com, w dużej mierze wpływają na światowe ceny mięsa, ponieważ są głównym czynnikiem kosztowym dla przemysłu drobiowego. Ich gwałtowny wzrost jest obserwowany od trzeciego kwartału 2020 r. Wzrost kosztów dotyczy także ceny energii, transportu, kwestii logistycznej oraz pensji dla pracowników.
 
Według ekspertów trudno przewidzieć, czy w 2022 r. czynniki, które wpływają na wzrost kosztów produkcji ulegną złagodzeniu. Ich zdaniem warto już dziś poprawiać model biznesowy nie tylko w zakładach przetwórczych ale też w gospodarstwach.
 
Problemem branży jest także dostępność siły roboczej, co dodatkowo pogarszają restrykcje związane z Covid-19. Wiele firm drobiarskich ma trudności ze znalezieniem pracowników nie tylko na rynkach zachodnich, ale także na rynkach wschodzących. 
 
W Wielkiej Brytanii przez Covid-19 i Brexit brakuje kierowców i personelu w zakładach przetwórstwa drobiu.
 
W 2022 r. oczekuje się poprawę perspektyw gospodarczych, przy utrzymującym się silnym popycie, co wpłynie na wzrost cen w skupach drobiu. 
 
Eksperci spodziewają się, że do końca bieżącego roku wzrost produkcji w branży drobiarskiej będzie większy o około 5,9%. Przewidują również, że w najbliższym czasie wzrośnie popyt na mięso drobiowe. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA