Ptasia grypa atakuje. Trzecie ognisko w stadzie gęsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-12-2016,17:15 Aktualizacja: 15-12-2016,17:47
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzeciego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w stadzie gęsi. 
 
Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 15 grudnia br. w stadzie, w którym utrzymywano około 1000 sztuk gęsi. Gospodarstwo jest położone w gminie Deszczno, w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim, w obrębie obszaru zapowietrzonego ustanowionego wokół gospodarstw, w których wyznaczono dwa pierwsze ogniska HPAI w tym roku.
 
ptasia grypa, drugie ognisko, indyki,

Drugie ognisko ptasiej grypy w stadzie indyków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu drugiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w stadzie indyków.    Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 13...
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Jest to już trzecie ognisko ptasiej grypy w tym roku. Pierwsze wykryto 3 grudnia w Deszcznie w woj. lubuskim na jednej z ferm gęsi. Drugie 13 grudnia w tej samej gminie w stadzie indyków. Dzisiaj (15 grudnia) GLW poinformował o wystąpieniu trzeciego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w stadzie gęsi znajdującym się także w gminie Deszczno.
 
Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu, w szczególności tych, którzy posiadają gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych aby zachowali szczególną ostrożność i stosowali odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. 
 
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA