Grypa ptaków dziesiątkuje drób w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-10-2022,11:30 Aktualizacja: 17-10-2022,10:37
A A A
W Niemczech sytuacja związana z grypą ptaków dramatycznie się pogarsza. Liczba ognisk choroby stale ulega zwiększeniu.
 
Grypa ptaków w Niemczech, jak podaje euromeatnews.com, staje się coraz większym zagrożeniem dla dzikich ptaków i drobiu hodowlanego.
 
Trudną sytuację może rozwiązać wprowadzenie szczepionki ochronnej przeciwko tej jednostce chorobowej. Jednak do tej pory nie jest ona dostępna w Europie. 
 
Komisja Europejska chce umożliwić szczepienia przeciwko grypie ptaków i obecnie dokonuje przeglądu przepisów dotyczących chorób zwierząt. 
 
Friedrich-Otto Ripke, prezes Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Drobiarskiego (ZDG) podkreślił, że to dobry znak dla hodowców drobiu, którzy robią wszystko, aby chronić stada i zwiększają nakłady na bioasekurację.
 
HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, Krzysztof Śmietanka

Grypa ptaków staje się chorobą całoroczną

Dynamika zakażeń wirusami grypy u dzikich ptaków w ostatnim czasie zmienia się na niekorzyść. Od ubiegłego roku obserwujemy, że wirus po zakończeniu sezonu grypowego nie znika z ich populacji, lecz utrzymuje się na obszarach lęgowych naszego...
Prezes zwrócił również uwagę, że ważne jest także lepsze zrozumienie dróg wnikania i rozprzestrzeniania się wirusa oraz identyfikacja wtórnych ognisk.
 
Jego zdaniem sekwencjonowanie genów wyizolowanych wirusów jest bardzo cennym narzędziem, dlatego laboratorium referencyjne w Instytucie Friedricha Loefflera musi być wyposażone we wszystkie niezbędne w tym celu urządzenia.
 
Skuteczna walka z grypą ptaków pozwoli utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe Niemiec i ciągłość w dostawie jaj i mięsa drobiowego. 
 
- Jeśli w wyniku niedoboru tych produktów wzrośnie import jaj i mięsa drobiowego z krajów o znacząco niskim dobrostanie zwierząt i normach zrównoważonego rozwoju, nie będzie to leżeć we wspólnym interesie konsumentów, polityków i branży drobiarskiej – podkreśla Friedrich-Otto Ripke. 
 
W celu utrzymania konkurencyjności niemieckiego i europejskiego przemysłu drobiowego w porównaniu z innymi regionami, które już stosują szczepienia, należy również zbadać możliwość importu dostępnych na rynku szczepionek. 
 

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA