UOKiK sprawdza umowy spółdzielni mleczarskich z rolnikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-05-2022,10:10 Aktualizacja: 12-05-2022,10:10
A A A

Prezes UOKiK sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

UOKiK informuje, że możliwość zbadania relacji pomiędzy spółdzielnią mleczarską a jej członkami przyniosła nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej w grudniu 2021 r.

Jedno z pierwszych postępowań Prezesa UOKiK z zakresu przewagi kontraktowej dotyczyło relacji pomiędzy przetwórcami mleka a ich dostawcami. W 2018 r. Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji.

Efektem postępowania był raport, w którym UOKiK wskazał, jak powinny wyglądać uczciwe umowy oraz które praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Raport znajdziesz TUTAJ

mleczarnie, infrastruktura krytyczna, Norbert Kaczmarczyk, bezpieczeństwo żywnościowe kraju,

Mleczarnie w infrastrukturze krytycznej? Pandemia i wojna pokazują ich wagę

Wiele razy pisaliśmy, że branża mleczna postulowała wpisanie zakładów mleczarskich do tzw. infrastruktury krytycznej państwa. Czy resort rolnictwa będzie działał w tej sprawie? Chodzi oczywiście o znaczenie takich obiektów dla...

"Organ według obowiązujących ówcześnie przepisów nie mógł ingerować w umowy między spółdzielniami a ich członkami, niemniej przedstawił również tym podmiotom swoje rekomendacje co do treści umów na dostawę mleka. Ponieważ obowiązująca od grudnia 2021 r. nowa ustawa o przewadze kontraktowej pozwala na kontrolę relacji wewnątrzspółdzielczych, Prezes Urzędu postanowił sprawdzić czy spółdzielcy mają zagwarantowane uczciwe zasady dostaw mleka" czytamy w komunikacie UOKiK.

- Spółdzielnie mleczarskie od 30 lat doskonale radzą sobie na rynku, notując nieprzerwany wzrost. Osiągnęły sukces i są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych. Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Producenci mleka przesłali do Urzędu swoje zastrzeżenia dotyczące ich umów ze spółdzielniami. UOKiK przygotowując raport w 2018 r. pozyskał również informacje na ten temat z innych źródeł.

Urząd zwracał w nim uwagę m.in. na możliwość dowolnej zmiany cennika mleka przez odbiorcę, obniżanie ceny za pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy oraz brak możliwości, na żądanie dostawcy, poddania mleka ocenie jakościowej w niezależnym laboratorium.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Spadek skupu mleka w lutym

Skup mleka w Polsce w ostatnich latach rósł średnio w skali roku o 2%. Jednak w ubiegłym wyniósł on 12 117,3 mln litrów. W porównaniu do 2021 r. wzrósł zaledwie 0,4%. Meldunkowy skup mleka według danych...

Producenci mleka skarżyli się na fakt, że zanieczyszczenie mleka różnego rodzaju substancjami może decydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z rolnikiem i nałożeniu na niego kary umownej, bądź obniżeniu ceny.

UOKiK twierdzi, że wobec tak dotkliwych sankcji, w umowie musi istnieć możliwość obiektywnej weryfikacji parametrów mleka przez niezależne laboratorium.

Raport wskazywał również na niejasne zasady w stosowaniu kar umownych oraz łatwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnię na niedookreślonych zasadach.

- Od publikacji raportu Urzędu w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Dlatego zachęcam spółdzielnie, które jeszcze tego nie zrobiły, do jak najszybszego dostosowania swoich umów do naszych wytycznych. Proszę jednocześnie rolników do informowania nas o nieprawidłowościach wykrytych w umowach z mleczarniami - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Rol-Plant, Bierzwnica, Iwona Jager, hodowla bydła mlecznego, produkcja mleka, ferma bydła, separat, biogazownia,

Doją niemal 1,5 tys. krów, a mleko odstawiają do Niemiec

Hodowcy z Bierzwnicy posiadają stado bydła, które liczy niemal 3 tys. sztuk w tym 1,5 tys. krów mlecznych. Produkują one dziennie ponad 50 tys. litrów mleka, które jest odstawiane do niemieckiej mleczarni, gdzie można...

Aktualnie Prezes UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące spółdzielni mleczarskich Mlekpol i OSM Łowicz.

W ramach monitorowania rynku mleka Urząd zamierza sprawdzić umowy także innych przetwórców mleka, nie tylko tych działających w formie spółdzielni.

"Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne dla ciebie warunki współpracy - zawiadom UOKiK" czytamy w komunikacie Urzędu.

UOKiK w tym celu uruchomił specjalny formularz, który ułatwi rolnikom zgłoszenie nieprawidłowości.

Formularz można znaleźć TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA