Sytuacja na rynku mleka jest trudna, ale jeszcze nie dramatyczna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-05-2024,10:05 Aktualizacja: 29-05-2024,6:46
A A A

Sytuacja na rynku mleka jest bardzo trudna, ale jeszcze nie dramatyczna – mówi Martin Ziaja, producent mleka i przewodniczący Rady Ekonomicznej ds Produkcji i Rynku Mleka.

Mleko w kwietniu kosztowało w skupie 202,56 zł za hl tj. o 0,2% mniej niż w marcu (205,04 zł/hl) oraz o 6,6% mniej niż przed rokiem (216,80 zł za hl).

Jak zapewnia Martin Ziaja, producent mleka i przewodniczący Rady Ekonomicznej ds Produkcji i Rynku Mleka, wszystkie większe mleczarnie w kraju płaciły do tej pory około 2 zł.

– Sam w kwietniu otrzymałem 2,05 złotych. Dzięki temu na każdym litrze wciąż jeszcze zarabiałem około 20 groszy – mówi rolnik dodając:

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Produkcja mleka w Polsce rośnie

Meldunkowy skup mleka w marcu 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 146,5 mln litrów. Systematyczny wzrost skupu mleka jest od wielu lat odnotowywany w naszym kraju. Średniorocznie wynosił on zawsze...

– Duży wpływ na tę sytuację ma niższa cena śruty sojowej, która wynosi obecnie około 2 tys. za tonę, a także niższe notowania nawozów, które wpływają przede wszystkim na koszt pasz objętościowych. Niestety na nowo podrożała i to znacznie, śruta rzepakowa, której notowania wzrosły do 1400 zł.

Polska ma solidną nadwyżkę mleka. Produkcja surowca wynosi 126% krajowego zapotrzebowania. Oznacza to, że 26% czyli około 2,6 mld litrów mleka, po przetworzeniu na różnego rodzaju produkty nabiałowe, musimy eksportować.

– Nadwyżka produkcji nie dziwi. Producenci mleka chcąc dorównać do stale rosnącego poziomu życia reszty społeczeństwa, są zmuszeni produkować coraz więcej – zauważa Ziaja.

Meldunkowy skup mleka w marcu 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 146,5 mln litrów.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA