Polska uzyskała status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,14:30 Aktualizacja: 26-05-2017,14:18
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował, że na kończącej się dzisiaj sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt, Polska uzyskała najwyższy możliwy status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE u bydła.
 
BSE jest to gąbczasta encefalopatia bydła nazywana potocznie chorobą szalonych krów. 
 
Gąbczasta encefalopatia bydła jest przewlekłą, śmiertelną chorobą neurologiczną dorosłego bydła, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w obrębie struktur mózgowych. 
 
Centrum Genetyczne, CGen, korekcja racic, choroby racic

Powstanie populacja krów o zwiększonej zdrowotności racic

Centrum Genetyczne (CGen) zostało utworzone przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka 1 kwietnia 2016 r. Misją tej jednostki jest doskonalenie krajowej populacji bydła mlecznego w celu zwiększenia jej efektywności i...
Choroba ta według powszechnie uznawanych poglądów jest wywoływana przez patologicznie zakaźne białko prionowe (PrPSc) odpowiedzialne za wystąpienie zmian struktury przestrzennej białek błon komórkowych neuronów mózgowia.
 
Pierwszy przypadek choroby stwierdzono w 1986 r. w Wielkiej Brytanii. Do Polski dotarła na początku XXI wieku, ale nie nosiła znamion epidemii. Stwierdzono kilkadziesiąt przypadków tej choroby.
 
Podczas kończącej się dzisiaj sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt, Polska uzyskała najwyższy możliwy status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE u bydła.
 
Tym samym Polska znalazła się w gronie 47 państw, które posiadając ten status. Jego uzyskanie zwiększa możliwości handlu bydłem i produktami wołowymi na świecie oraz pozwala na ograniczenie wydatków budżetowych ponoszonych na kontrolę i monitorowanie tej choroby.
 
Ponadto przemysł mięsny w Polsce ma możliwość uzyskania dodatkowych produktów wołowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, które do tej pory musiały być utylizowane. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA