Ograniczenie produkcji mleka. Kolejne wnioski trzeba złożyć do 12 października

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-10-2016,10:25 Aktualizacja: 05-10-2016,10:52
A A A

Producentom mleka z Unii Europejskiej, którzy chcą ograniczyć produkcję, zostało 1,5 mln euro do podziału. To zaledwie 1 proc. całej kwoty czyli 150 mln euro zapewnionych przez Komisję Europejską na ten cel.

KE zaproponowała cztery możliwe terminy ograniczenia produkcji mleka. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że drugi trzymiesięczny okres rozliczeniowy będzie zarazem ostatnim. Dlatego hodowcy bydła, którzy chcą jeszcze skorzystać z tego programu powinni składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego do 12 października do godziny 12.

ARR informuje, że producenci, którzy uzyskali zezwolenie na dokonanie ograniczenia produkcji mleka w I okresie tj. w październiku, listopadzie i grudniu 2016 r. nie mogą składać wniosków na II okres ograniczenia obejmujący listopad i grudzień 2016 r. oraz styczeń 2017 r. Złożenie wniosku o pomoc na I i II okres ograniczenia produkcji mleka spowoduje, że oba zostaną odrzucone.

Producenci mleka w Polsce zamierzają zmniejszyć dostawy mleka o ponad 53 mln kg, a europejscy w sumie o 1 mld kg. 52 tys. hodowców bydła z 20 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w Polsce blisko 4 tys. dostawców, zdecydowało się skorzystać z programu dopłat w zamian za ograniczenie produkcji tego surowca w ostatnim kwartale 2016 r.

bydło mleczne, mleko, producenci mleka, ograniczenie produkcji mleka

Hodowcy zadeklarowali ograniczenie produkcji mleka w wysokości 60 mln kilogramów

Agencja Rynku Rolnego zakończyła obsługę wniosków na ograniczenie produkcji mleka. O pomoc ubiega się prawie 4 tys. producentów. Deklaracja produkcji w okresie referencyjnym to 190 mln kg mleka więc planowane przez nich ograniczenie...

ARR opublikowała listę hodowców bydła mlecznego upoważnionych do skorzystania z dopłat. Tę informację można znaleźć TUTAJ. Rolnicy, którzy się na niej znaleźli aby je otrzymać muszą zmniejszyć produkcję mleka w trzech kolejnych miesiącach tj. w październiku, listopadzie oraz grudniu tego roku.

- Agencja Rynku Rolnego będzie weryfikowała czy rolnicy zredukowali dostawy mleka do podmiotów skupujących i czy te wielkości które podali są prawidłowe - mówiła dla TVP 1 Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Wnioski o płatność, jak informuje TVP 1, należy składać po zakończeniu okresu ograniczania produkcji. Będą one przyjmowane do 14 lutego 2017 r.

- Rolnicy widzą nadzieję i ja tę nadzieję podzielam. Wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, że cena mleka zaczyna rosnąć i będzie rosła i że będzie znów popyt na produkty mleczarskie, że będzie stabilizacja tej produkcji - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA