Od czego zależy żywienie krów mamek?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-06-2022,14:20 Aktualizacja: 04-06-2022,14:20
A A A

Krowy mięsne należy żywić w taki sposób, aby w każdym roku rodziły jedno cielę, produkowały średnio 2500-3500 kilogramów mleka w laktacji oraz utrzymywały kondycję ciała na poziomie 6,5 w 9-stopniowej skali BCS.

Jeśli krowy mamki nie urodzą jednego cielęcia w ciągu roku, z punktu produkcji żywca wołowego, stają się wyłącznie kosztem.

Hodowcy powinni więc stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Na pierwszym miejscu jest właściwe żywienie. Aby było ono efektywne, wcale nie musi być drogie. W odróżnieniu od krów mlecznych, mamki mają bowiem istotnie mniejsze wymagania żywieniowe.

Krowy mięsne w każdym roku powinny rodzić jedno cielę

Krowy mamki mogą być żywione zgodnie z czterema etapami ich cyklu produkcyjnego

Mamki mają mniejsze wymagania żywieniowe niż krowy mleczne

cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce,

Ceny w skupie bydła spadają

Bydło rzeźne w trzecim tygodniu maja potaniało. Największe spadki odnotowano w kategorii zwierząt w wieku 8-12 miesięcy, którego notowania zmalały o ponad 8%.    Bydło rzeźne w dniach 16-22 maja, według danych Zintegrowanego...

Cztery etapy żywienia

Krowy mamki mogą być żywione zgodnie z czterema etapami ich cyklu produkcyjnego. Pierwszy z nich trwa od wycielenia do 3 miesiąca życia cielęcia.

- U krów mięsnych krytycznym składnikiem pokarmowym jest energia, na którą największe zapotrzebowanie występuje w I fazie laktacji - tłumaczy prof. Marcin Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Drugi etap stanowi laktacja od 3 miesiąca do 205 dnia. Pod koniec tego okresu możemy zacząć żywić krowy nieco bardziej skąpo. Jest to wskazane również po to, aby cielęta nabrały większej samodzielności i nie bazowały wyłącznie na mleku matki.

Trzeci etap stanowi środkowy czas trwania ciąży tj. od 206 do 305 dnia, kiedy krowy przebywają same bez potomstwa. Ich potrzeby żywieniowe w tym czasie są dużo niższe, a głównym zadaniem dawki jest utrzymanie ciąży. W tym celu zazwyczaj wystarczy ich pastwiskowanie.

W najważniejszym i zarazem ostatnim czwartym etapie, który trwa od 305 do 365 dnia tj. do około dwóch miesięcy przed wycieleniem, mamki nie mogą być już żywione słabą dawką pokarmową. Zbyt uboga w składniki odżywcze pasza może się przełożyć na niższą żywotność przyszłego cielęcia.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA