Wsparcie do produkcji opasów w Planie Strategicznym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2022,18:20 Aktualizacja: 27-04-2022,17:50
A A A

Od dwóch lat funkcjonują z powodzeniem dwa działania związane z dobrostanem zwierząt tj. wsparcie do krów mlecznych i mięsnych. Ponad połowa mamek w Polsce jest już utrzymywana zgodnie z tymi wymogami. W przyszłości planowane jest także wsparcie do produkcji opasów.

- To działanie pozwoli nam zamknąć cykl produkcyjny i będzie wstępem do wprowadzenia znaku dobrostanu - mówił Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego podczas 7. Forum Sektora Wołowiny, które w marcu odbyło się w Warszawie.

Jacek Zarzecki podkreślił, że w 4. wersji Planu Strategicznego wsparcie do opasów zostało podzielone na dwa schematy.

cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce,

Ceny skupu bydła odnotowały niewielki spadek

Notowania bydła rzeźnego w połowie kwietnia spadły średnio o 0,5%. Z kolei kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat podrożały o 2%.   Żywiec wołowy w ciągu tygodnia, jak podaje Zintegrowany System Rolniczej Informacji...

Pierwszy dotyczy utrzymania zwierząt w budynkach ze zwiększoną powierzchnią, bez uwięzi i na ściółce. Wsparcie do niego jest niestety symboliczne i ma wynosić 40 euro do sztuki.

- Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie dzisiaj przy aktualnych cenach materiałów budowlanych przerabiał obory otrzymując do jednej sztuki 40 euro - mówił prezes PZHiPBM.

Drugie działanie obejmuje zwiększoną powierzchnię bytową wraz z wybiegami. Oprócz spełnienia warunków wymienionych w pierwszym, dochodzi w nim zapewnienie opasom czterogodzinnego dostępu do wybiegów przez cały rok lub ich pastwiskowanie w sezonie wegetacyjnym. Wsparcie ma wynosić 102 euro do sztuki.

- Zawsze oczami wyobraźni widzę pastwiskowanie byków w wadze 600 kg przez kilka godzin dziennie. Z pewnością zaganianie i wypędzanie tych zwierząt byłoby ciekawym doświadczeniem - komentował ironicznie Zarzecki.

Zdaniem Zarzeckiego, w tych przepisach brakuje dopłat do inwestycji w dobrostan jako oddzielnego działania inwestycyjnego. Warto także uporządkować kwestie legislacyjne związane z dobrostanem, aby zapisy np. o wadze odsadków wynoszącej 300 kg, która jest trudna do zweryfikowania w praktyce, zastąpić określeniem czasowym, w tym przypadku okresem 6 miesięcy.

bydło mięsne, ślad węglowy, rolnictwo węglowe, carbon farming, opas bydła, wołowina, produkcja wołowiny, CO2

Niskoemisyjna produkcja bydła. To już się dzieje

Hodowcy bydła w Europie pracują nad obniżeniem emisji gazów cieplarnianych powstałych wskutek produkcji zwierzęcej. Z jednej strony ma ona być jeszcze bardziej przyjazna środowisku, a z drugiej wpisać się w aktualne oczekiwania...

- Niewiele nam brakuje do tego, żeby Polska była liderem w zakresie dobrostanu w Europie. Wystarczy jeden niewielki, ale znaczący element, jakim jest wola polityczna i chęć pewnych zmian - podsumował Zarzecki.

Hodowca bydła mięsnego z woj. kujawsko-pomorskiego Łukasz Karmowski zabierając głos w dyskusji podkreślił, że jego zdaniem 4. wersja Planu Strategicznego pomija dopłatę dobrostanową do utrzymywania krów mamek w obiektach wyposażonych w wybieg.

- Z dofinansowania wypadają wszyscy, którzy utrzymują mamki w oborach bez dostępu do pastwisk. Oni nie mają żadnych motywacji finansowych, żeby podwyższać dobrostan tych zwierząt. Powinniśmy więc umożliwić rolnikom utrzymującym krowy mięsne w budynkach wsparcie za stworzenie dostępu do wybiegu - mówił Karmowski.

Jacek Zarzecki odpowiedział, że wciąż możemy proponować dobre dla hodowców rozwiązania, a szef gabinetu Janusza Wojciechowskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Maciej Golubiewski poinformował, że proces prowadzący do stworzenia nowego prawa odnośnie dobrostanu, ma się zakończyć w 4 kwartale 2023 roku.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA