Nowe cechy w ocenie wartości hodowlanej buhajów i samic

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-04-2021,9:40 Aktualizacja: 07-04-2021,9:18
A A A

PFHBiPM dzisiaj tj. 7 kwietnia opublikuje kolejną ocenę wartości hodowlanej buhajów oraz samic. Po raz pierwszy zostaną w niej udostępnione wartości hodowlane dla dwóch nowych cech tj. lokomocji (LOC) i kondycji (BCS).

Ocenę wartości hodowlanej bydła dla lokomocji oraz kondycji przeprowadzono za pomocą tej samej metody, jaką stosuje się w rutynowej ocenie wartości hodowlanej dla wszystkich cech pokroju.

"Cecha "lokomocja" (LOC) jest jedną z cech pokroju objętych oceną wartości fenotypowej i hodowlanej w większości krajów o wysoko rozwiniętej hodowli bydła" czytamy w komunikacie Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego.

Adam Guzel, krowy mleczne, bydło mleczne, cielęta, jałówki, separat z gnojowicy, produkcja mleka, hodowcy bydła, TMR

Krowy w ich stadzie wykorzystują swój potencjał

Stado krów należące do Marii i Adama Guzelów jeszcze kilka lat temu produkowało niespełna 10 tys. kilogramów mleka. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym obecnie w pełni wykorzystuje one swój potencjał. Stado...

Ocena lokomocji pozwoli na szybsze leczenie

Fenotypową ocenę lokomocji wykonuje grupa specjalistów tj. klasyfikatorów pokroju.

Lokomocja, podobnie jak inne cechy pokroju, jest oceniana w skali od 1 do 9. Wyższa wartość oceny oznacza bardziej pożądany fenotyp.

"Ocena LOC pomaga zidentyfikować krowy mające skłonność do nieprawidłowego poruszania tylnymi kończynami. Krowy takie częściej od innych doznają urazów stawów skokowych lub racic i chorują na kulawiznę" podkreśla IZ-PIB.

Diagnoza kulawizny we wczesnym etapie jest trudna, ponieważ nie charakteryzuje się ona widocznymi objawami. Dzięki ocenie lokomocji hodowcy będą wiedzieli, czy ich zwierzęta mają predyspozycje do tej choroby. Może być ona wyznacznikiem do podjęcia wczesnego leczenia tego schorzenia.

Lokomocja w populacji bydła PHF jest cechą nisko odziedziczalną. IZ-PIB zwraca jednak uwagę na fakt, że jest ona silnie i korzystnie genetycznie skorelowana z takimi cechami jak racice, postawa nóg tylnych widok z tyłu, przednie i tylne zawieszenie oraz położenie wymienia.

cena przetworów mleczarskich, mleka, ser, odtłuszczone mleko w proszku, pełne mleko w proszku, masło

Produkty mleczne drożeją

Ceny artykułów mleczarskich w trzecim tygodniu marca wzrosły. Dotyczy to zarówno masła w blokach i konfekcjonowanego oraz odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku.    Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym...

BCS czyli tendencja do otłuszczania

Ocenę BCS czyli punktację kondycji ciała (ang. Body Condition Score – BCS) w skali od 1 do 5, również wykonuje grupa specjalistów klasyfikatorów pokroju. W przeciwieństwie do LOC optymalna znajduje się na środku skali.

"Prawidłowy BCS krowy nie powinien być ani zbyt niski ani nadmierny, ponieważ zbyt duże rezerwy tłuszczowe, szczególnie w okresie okołoporodowym, mogą prowadzić do różnorodnych komplikacji, w tym chorób metabolicznych" czytamy w komunikacie IZ-PIB.

BCS jest oceniany w trakcie pierwszej laktacji krów i nie odzwierciedla chwilowej kondycji danego zwierzęcia, ale jego ogólną predyspozycję do większego lub mniejszego otłuszczenia.

Odziedziczalność BCS w populacji bydła PHF jest wyższa od LOC. Najwyższa dodatnia korelacja genetyczna BCS występuje z głębokością tułowia i szerokością klatki piersiowej. Ujemna dotyczy charakteru mlecznego i zawieszenia tylnego wymienia.

Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej różnych grup zwierząt rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej znajdziesz TUTAJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA