Mleczarnie i rolnicy będą odchodzić od produkcji nonGMO?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-01-2022,18:05 Aktualizacja: 03-01-2022,18:28
A A A

Wysokie ceny skupu mleka wskazują na to, że sytuacja na rynku mleka jest dobra. Niestety biorąc pod uwagę koszty produkcji, zwłaszcza białka paszowego nonGMO, otrzymujemy nieco inny obraz.

- Wszystko co najgorsze zaczęło się od wzrostu cen białka roślinnego czyli śruty sojowej. Chiny tak mocno inwestują w produkcję mleka i ogólnie w produkcję zwierzęcą, że kupują tysiące ton soi. Nic dziwnego, że jej ceny eksplodowały w górę i wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie - mówi Martin Ziaja, Prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB), członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz hodowca posiadający stado liczące 160 krów.

Zwykła śruta sojowa pod koniec grudnia kosztowała około 2,4 tysiąca złotych za tonę. Surowiec nonGMO jest od niej około tysiąc złotych droższy, co daje kwotę około 3,4 tys. zł. za tonę. Notowania śruty rzepakowej również są bardzo wysokie. Pod koniec 2021 roku kosztowała ona 1700 zł za tonę.

cena przetworów mleczarskich, mleka, ser, odtłuszczone mleko w proszku, pełne mleko w proszku, masło

Ceny produktów mleczarskich w grudniu

Ceny przetworów mleczarskich w trzecim tygodniu grudnia spadły w przypadku masła w blokach i konfekcjonowanego oraz mleko w proszku. Natomiast notowania serów wzrosły.   Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego...

Rolnicy, którzy produkują mleko bez użycia pasz genetycznie modyfikowanych, coraz częściej decydują się na powrót do poprzedniego modelu.

- Mleczarnie, które tego wymagają, zaczynają tracić dostawców. Tu nawet nie chodzi o cenę skupu mleka, ale właśnie o koszt jego produkcji, głównie o śrutę sojową niemodyfikowaną genetycznie. Jej cena jest dla nas zabójcza. Trudno oczekiwać od hodowców, żeby mając możliwość zmiany mleczarni i obniżenia kosztów, z niej nie skorzystali - mówi Martin Ziaja.

Do naszej redakcji dociera coraz więcej informacji o tym że mleczarnie, które wprowadziły produkcję artykułów mleczarskich wyłącznie z mleka produkowanego bez użycia pasz GMO, myślą powrocie do poprzedniego modelu.

- Nawet pionierzy produktów mlecznych nonGMO zaczynają się zastanawiać, czy warto dalej iść tą drogą. Uważam, że niektóre mleczarnie wkrótce mogą się z tego wycofywać. Owszem, polscy konsumenci chcą jeść produkty "eko" i "bio", ale gdy idą do sklepu, to zazwyczaj sięgają po te najtańsze - podsumowuje Martin Ziaja.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA