Hodowcy wnioskują o zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2022,11:00 Aktualizacja: 19-03-2022,11:06
A A A

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wnioskuje do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego w związku z jego wysokimi cenami.

- Naszym zdaniem problemu nie rozwiązuje zawieszenie limitu, którego i tak często rolnicy nie wykorzystują. Realną pomocą jest zwiększenie dopłaty na ten cel w najbliższych dwóch naborach. Przypomnę, że cena paliwa wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca z 4,50 na 8 zł - mówi Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM.

Hodowcy podkreślają, że dostrzegają działania Rządu w sprawie niwelowania negatywnych skutków na rolnictwo wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

Przykładem jest zwiększenie zwrotu akcyzy na paliwo, w którym założono zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego używanego do produkcji rolnej.

7. Forum Sektora Wołowiny, wołowina, bydło mięsne, producenci bydła, opasy, mamki, cielęta, hodowcy bydła

Sektor wołowiny jest kluczowy i trzeba go wspierać

Sektor bydła mięsnego który jest jednym z najlepiej zorganizowanych w Polsce, w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko naszego kraju, ale także Europy. - Ponad dwa tygodnie temu dyskutowaliśmy na radzie unijnych...

"W opinii polskich rolników i hodowców zwrot akcyzy w wysokości 1 zł do litra paliwa rolniczego w pewnym stopniu niweluje negatywny wpływ obecnie obserwowanego wzrostu kosztów produkcji rolnej, jednak nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych, które jak wiemy stanowią trzon polskiego rolnictwa" czytamy we wniosku wysłanym do Henryka Kowalczyka.

Działania te, w związku z wyższymi kosztami nawozów, środków ochrony roślin i energii, zdaniem PZHiPBM, nie będą wystarczające.

"Zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości podwyższenia kwoty zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej do 2,5 zł za litr przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniej założonych limitów do powierzchni gruntów i liczby sztuk bydła" czytamy we wniosku podpisanym przez Prezesa PZHiPBM Jacka Zarzeckiego.

Związek proponuje, aby tę zwiększoną kwotę zastosować w 2 kolejnych terminach składania wniosków tj. w naborze od 1 do 31 sierpnia 2022 r. za okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. oraz w naborze od 1 do 28 lutego 2023 r., kiedy to rolnicy będą składali wnioski za okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

"Liczymy na pozytywne zaopiniowanie powyższego wniosku przez Pana Premiera i podjęcie w tym względzie stosownych kroków, które w tak obecnie trudnej sytuacji dla polskiego rolnictwa mogą się okazać kluczowe w kontekście utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego kraju" czytamy we wniosku.

Wniosek przesłany do MRiRW znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA