Dobrostan krów wpływa na produkcję mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-04-2016,8:00 Aktualizacja: 18-11-2016,10:34
A A A

Dobrostan krów to nie tylko puste hasło. To czynnik, który ma coraz większy wpływ na produkcję mleka oraz długowieczność krów czyli parametry najbardziej pożądane przez hodowców.

Dobrostan krów, co kryje się po tym hasłem? W 2008 r. uznano, że zwierzęta przebywają w warunkach dobrostanu kiedy są zdrowe, dobrze odżywione, zdolne do wrodzonych zachowań, nie cierpią bólu i nie odczuwają stresu.

krowy mleczne, żywienie, dobrostan

Dobrostan krów coraz ważniejszy

Zależność między dobrostanem a żywieniem jest prostoliniowa. Jeśli krowa jest niedożywiona jej dobrostan jest niski. Z drugiej strony nawet najlepiej żywiona krowa będzie miała problemy ze zdrowiem i wydajnością, jeśli będzie utrzymywana w złych...

Krowy są zdrowe wówczas, kiedy hodowcy gwarantują im dostęp do prewencji, profilaktyki oraz leczenia. Nieograniczony dostęp do dobrej paszy i wody zapewnia im dobre żywienie. Zdolność do wrodzonych zachowań to zapewnienie im towarzystwa innych krów, gdyż są one zwierzętami stadnymi a także swoboda w poruszaniu się i dokonywaniu wyborów w oborze. Mlecznice nie cierpią bólu i nie odczuwają stresu kiedy są wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego.

Z punktu widzenia komfortu krów, czyli jednego z filarów dobrostanu, zasuszenie jest jednym z najtrudniejszych okresów. Dlaczego? Ponieważ przy stosowaniu tradycyjnego modelu, zwłaszcza w dużych stadach, krowy 2-3 razy zmieniają miejsce pobytu. Za każdym razem tworzy się więc nowa hierarchia w grupie. Ponadto dochodzi stres związany ze zmianą dawki żywieniowej, a także bólem wymienia w okresie okołoporodowym.

Szczególnie w tym czasie warto zainteresować środowiskiem, w którym przebywają krowy. Popatrzmy więc jaka jest konstrukcja stanowisk, na czym zwierzęta stoją, jaka jest ich liczebność w kojcu oraz czy mają swobodny dostęp do stołu paszowego i wody.

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA