Minister podpisał rozporządzenia ws. znakowania miodu i substratów do biogazowni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bartłomiej Pawlak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2023,11:45 Aktualizacja: 12-10-2023,11:47
A A A

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował w czwartek o podpisaniu rozporządzeń dotyczących znakowania na etykietach kraju pochodzenia miodu oraz szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych.

O wchodzącym w życie rozporządzeniu ws. znakowania miodu minister Telus mówił w czwartek podczas wizyty u jednego z pszczelarzy w Skierniewicach (woj. łódzkie).

Dzięki nowej regulacji konsumenci mają być lepiej informowani o pochodzeniu miodu.

polski związek pszczelarski, pszczelarze, miód, import, skup, ceny, kontrole, inspekcja weterynarii, ijhar-s

Duży napływ importowanego miodu. Jakie są wyniki kontroli?

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) zwrócił się do głównego lekarza weterynarii oraz głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych o przekazanie informacji na temat badań importowanego...

Po konsultacjach z pszczelarzami

"To ważne rozporządzenie dla pszczelarzy, ale jeszcze ważniejsze dla klientów. Mówi ono o znakowaniu kraju pochodzenia miodu na etykietach. Dziś – szczególnie w supermarketach – mamy wiele oferowanych miodów, które nie mają oznaczania, skąd on jest. Dzięki temu rozporządzeniu będzie dokładne oznaczenie na etykiecie, z jakiego kraju pochodzi miód" – powiedział szef resortu rolnictwa.

Dodał, że kolejnym krokiem ma być obowiązek umieszczania na etykiecie procentowego udziału krajów producentów w mieszankach miodu. "Ale w przypadku tego rozporządzenia musimy mieć zgodę Unii Europejskiej, o którą się zwrócimy" – wyjaśnił Telus.

Podkreślił, że nowe regulacje zostały wprowadzone na prośbę pszczelarzy i po konsultacjach z tym środowiskiem. "Pokazujemy po raz kolejny, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy są w większości uzgodnione z rolnikami. W tym przypadku z pszczelarzami, ale wcześniejsze decyzje – dotyczące pomocy suszowej, nawozowej, zbożowej, dla sadowników i plantatorów (...) - były podjęte po rozmowach z rolnikami" – przekonywał.

piorin, wiorin poznań, ustawa, biogazownia, poferment, nawożenie, produkty pofermentacyjne

Poferment na pola. To trzeba wiedzieć, żeby nie narazić się na ogromną karę

Nawet 100 tysięcy złotych kary grozi za naruszenie przepisów przy wprowadzaniu do obrotu produktów pofermentacyjnych. „Do ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzono nową kategorię – produkty pofermentacyjne. Są to płynne...

Uproszczone procedury ws. biogazowni

Drugie podpisane przez ministra rolnictwa rozporządzenie dotyczy szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych. Dzięki temu procedury administracyjne dotyczące biogazowni rolniczych mają zostać uproszczone.

"Chodzi o wkład, tzw. substraty wykorzystywane w biogazowniach do produkcji taniej energii i ciepła na obszarach wiejskich. Rozporządzenie określa listę tych substratów. To m.in. biomasa pochodzenia naturalnego, przede wszystkim odchody zwierzęce, co jest doskonałą wiadomością dla hodowców trzody chlewnej i krów mlecznych. Będzie można produkować tańszą energię i ciepło z tych właśnie substratów" – tłumaczył wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Zaznaczył, że uproszczono również procedury związane z wykorzystaniem produktu pofermentacyjnego w postaci naturalnego nawozu, który będzie mógł być wykorzystywany przez rolników. "To także ważne rozporządzenie dla przetwórstwa, bo wskazano w nim listę substratów wykorzystywanych przy produkcji żywności" – podkreślił Kowalski.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu