Bez zgody związkowców nie można zmienić regulaminu wynagradzania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2015,11:20 Aktualizacja: 06-07-2015,13:11
A A A

Konfederacja Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy, bez zgody związków zawodowych,  samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania.

Chodzi o art. 772 §4 Kodeksu pracy i art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

płaca minimalna, ministerstwo finansów, mateusz szczurek

Minister Szczurek: płace powinny być wyższe

Szef resortu finansów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej przy nadwyżce handlowej oraz równowadze zewnętrznej wyrażonej przez poprawiający się bilans obrotów bieżących, "w interesie nie tylko krótkoterminowym...
Przepisy zawarte w tych ustawach uniemożliwiają pracodawcy zmianę regulaminów, jeżeli nie wyrażą na to zgody organizacje związkowe i przedstawią w tej sprawie wspólnie stanowisko w terminie 30 dni.

- Bez zgody związkowców pracodawca nie może więc wprowadzić, jak i zmienić regulaminu wynagradzania. Obecne przepisy różnicują też sytuację prawną pracodawców związaną z kształtowaniem polityki płacowej, co przekłada się na ograniczenie swobody działalności gospodarczej - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Konfederacji Lewiatan.

Podkreśla, że pracodawcy objęci układem zbiorowym pracy mogą go wypowiedzieć, natomiast ci, którzy mają regulamin wynagradzania nie mogą go wypowiedzieć bądź uchylić, ani nawet zmienić bez zgody zakładowej organizacji związkowej.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej