W programie Rybactwo i Morze zakontraktowano połowę środków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,11:15 Aktualizacja: 06-08-2020,11:14
A A A

W Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze zakontraktowano 1 mld 641 mln zł - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski, wiceminister MGMiŻŚ. To 52,55 proc. całego programu.

- Program trwa od sześciu lat i jest bardzo dużą dźwignią dla części gospodarki, jaką jest rybołówstwo i przetwórstwo - powiedział polityk.

pomoc dla zakładów przetwórstwa rybnego, pieniądze, arimr

Nabór wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła pierwszy z trzech planowanych naborów wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego. Rozpocznie się on 31 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2020 r. -...

Dodał, że powiększona została alokacja środków finansowych tak, aby można było wspomóc zarówno przedsiębiorców, jak i przetwórców oraz branże wspomagające.

- Musieliśmy zminimalizować wpływ pandemii w sektorze rybołówstwa i akwakultury przez wykorzystanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego - powiedział wiceminister.

Według stanu na 30 maja w ramach PO RYBY, przy budżecie wynoszącym ponad 3 mld zł udało się zakontraktować środki w wysokości 1 mld 641 mln zł, co stanowi 52,55 proc. całego programu.

- Poświadczono poniesione przez beneficjentów wydatki w wyniku rozliczenia zrealizowanych inwestycji w wysokości ponad 30 proc. - powiedział Witkowski.

Wskazał, że na poziom kontraktacji środków finansowych na etapie podpisanych umów miało wpływ: uruchomienie z końcem 2019 r. rezerwy wykonania na program, co zwiększyło alokację o ponad 42 mln zł, wysoki kurs euro, weryfikacja wniosków o dofinansowanie, a także trwająca pandemia.

hodowla ryb, susza, pieniądze, de minimis

Rybacy mogą starać się o pomoc suszową

Rybacy, którzy prowadzili hodowlę ryb w stawach na obszarach dotkniętych ubiegłoroczną suszę lub powodzią, mogą starać się o pomoc. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR od 1 do 15 lipca br. - poinformowało ministerstwo rolnictwa. "Od dnia...

Polityk dodał, że odbiór programu przez przetwórców i rybaków jest pozytywny. Wskazał jednak, że głównym problemem jest wspólna polityka rybołówstwa Unii Europejskiej, która nakłada na polski rząd limity połowowe.

- Nie do końca (…) zgadzamy się z doradztwem naukowym odnośnie Morza Bałtyckiego, jeśli chodzi o połów dorsza i innych gatunków. Oczywiście my jesteśmy za ochroną tych zasobów, ale w sposób zrównoważony i tak, żeby solidarnie się tymi limitami dzielić - powiedział Witkowski dodając, że niezagrożone jest finansowanie zasady n+3.

Podczas posiedzenia komisji przedstawiona została także informacja o wynikach kontroli NIK programu Rybactwo i Morze, którą opublikowano na początku kwietnia.

- Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że realizacja Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 nie zawsze była prawidłowa i skuteczna - powiedziała Marzanna Lipińska z NIK. Wskazała, że kontrola była prowadzona od stycznia 2015 do 30 czerwca 2019 r.

dorsz, połów dorsza, komisja europejska, dorsz atlantycki

KE za wsparciem rybaków, którzy nie mogą łowić dorsza w Bałtyku

Komisja Europejska przyjęła w tym tygodniu propozycję, w której proponuje pomoc finansową dla rybaków dotkniętych skutkami zamknięcia połowów dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. Chodzi w dużej mierze o...

Jak wskazała NIK w raporcie, "największą bolączką było przewlekłe rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie przez oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i urzędy marszałkowskie", a wykorzystanie limitów środków dla poszczególnych działań nie było równomierne.

Wskazano jednak, że dzięki monitoringowi programu "odpowiednio wcześnie zauważono zagrożenie utraty części przyznanych środków i podjęto działania naprawcze", dzięki czemu w połowie 2019 r. rozdysponowano blisko 2,2 mld zł, czyli 3/4 funduszy przyznanych w programie.

NIK zaznaczyła, że w jej ocenie "obecnie nie ma zagrożenia, że pozostała część środków nie zostanie wykorzystana do chwili zakończenia programu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021