W programie Rybactwo i Morze zakontraktowano połowę środków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,11:15 Aktualizacja: 06-08-2020,11:14
A A A

W Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze zakontraktowano 1 mld 641 mln zł - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski, wiceminister MGMiŻŚ. To 52,55 proc. całego programu.

- Program trwa od sześciu lat i jest bardzo dużą dźwignią dla części gospodarki, jaką jest rybołówstwo i przetwórstwo - powiedział polityk.

pomoc dla zakładów przetwórstwa rybnego, pieniądze, arimr

Nabór wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła pierwszy z trzech planowanych naborów wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego. Rozpocznie się on 31 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2020 r. -...

Dodał, że powiększona została alokacja środków finansowych tak, aby można było wspomóc zarówno przedsiębiorców, jak i przetwórców oraz branże wspomagające.

- Musieliśmy zminimalizować wpływ pandemii w sektorze rybołówstwa i akwakultury przez wykorzystanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego - powiedział wiceminister.

Według stanu na 30 maja w ramach PO RYBY, przy budżecie wynoszącym ponad 3 mld zł udało się zakontraktować środki w wysokości 1 mld 641 mln zł, co stanowi 52,55 proc. całego programu.

- Poświadczono poniesione przez beneficjentów wydatki w wyniku rozliczenia zrealizowanych inwestycji w wysokości ponad 30 proc. - powiedział Witkowski.

Wskazał, że na poziom kontraktacji środków finansowych na etapie podpisanych umów miało wpływ: uruchomienie z końcem 2019 r. rezerwy wykonania na program, co zwiększyło alokację o ponad 42 mln zł, wysoki kurs euro, weryfikacja wniosków o dofinansowanie, a także trwająca pandemia.

hodowla ryb, susza, pieniądze, de minimis

Rybacy mogą starać się o pomoc suszową

Rybacy, którzy prowadzili hodowlę ryb w stawach na obszarach dotkniętych ubiegłoroczną suszę lub powodzią, mogą starać się o pomoc. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR od 1 do 15 lipca br. - poinformowało ministerstwo rolnictwa. "Od dnia...

Polityk dodał, że odbiór programu przez przetwórców i rybaków jest pozytywny. Wskazał jednak, że głównym problemem jest wspólna polityka rybołówstwa Unii Europejskiej, która nakłada na polski rząd limity połowowe.

- Nie do końca (…) zgadzamy się z doradztwem naukowym odnośnie Morza Bałtyckiego, jeśli chodzi o połów dorsza i innych gatunków. Oczywiście my jesteśmy za ochroną tych zasobów, ale w sposób zrównoważony i tak, żeby solidarnie się tymi limitami dzielić - powiedział Witkowski dodając, że niezagrożone jest finansowanie zasady n+3.

Podczas posiedzenia komisji przedstawiona została także informacja o wynikach kontroli NIK programu Rybactwo i Morze, którą opublikowano na początku kwietnia.

- Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że realizacja Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 nie zawsze była prawidłowa i skuteczna - powiedziała Marzanna Lipińska z NIK. Wskazała, że kontrola była prowadzona od stycznia 2015 do 30 czerwca 2019 r.

dorsz, połów dorsza, komisja europejska, dorsz atlantycki

KE za wsparciem rybaków, którzy nie mogą łowić dorsza w Bałtyku

Komisja Europejska przyjęła w tym tygodniu propozycję, w której proponuje pomoc finansową dla rybaków dotkniętych skutkami zamknięcia połowów dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. Chodzi w dużej mierze o...

Jak wskazała NIK w raporcie, "największą bolączką było przewlekłe rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie przez oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i urzędy marszałkowskie", a wykorzystanie limitów środków dla poszczególnych działań nie było równomierne.

Wskazano jednak, że dzięki monitoringowi programu "odpowiednio wcześnie zauważono zagrożenie utraty części przyznanych środków i podjęto działania naprawcze", dzięki czemu w połowie 2019 r. rozdysponowano blisko 2,2 mld zł, czyli 3/4 funduszy przyznanych w programie.

NIK zaznaczyła, że w jej ocenie "obecnie nie ma zagrożenia, że pozostała część środków nie zostanie wykorzystana do chwili zakończenia programu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

do 21.09.2020 bezpłatne szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich

do 01.10.2020 termin wysiewu międzyplonów ozimych

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej

15.10. - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał

do 30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

do 31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę