Ubój z konieczności – potrzebne dopłaty do ubezpieczeń od takich strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2024,12:25 Aktualizacja: 27-05-2024,12:28
A A A

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) o wystąpienie do ministra rolnictwa, by wprowadzono dopłaty do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich (jak bydło czy konie) od takich strat, jakie następują w sytuacji uboju z konieczności.

„Z uwagi na fakt, że duże zwierzęta, doznając urazu (zwłaszcza kończyn), nie są w stanie powrócić do sprawności, wtedy najczęściej podejmowana jest decyzja o uboju z konieczności. Dotyczy on sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, krowa czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup lub dozna innego urazu, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia” – wskazuje w swoim wystąpieniu DIR.

Jak w nim podkreślono, rolnicy powinni ubezpieczać swoje zwierzęta, jednak „składka, jaką muszą uiścić w firmach ubezpieczeniowych, sięga kilkuset złotych za sztukę”.

„Firmy ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach ubezpieczenie dużych zwierząt, jednak w przypadku koni jest ono ograniczone np. wiekiem zwierzęcia, jego stanem zdrowia oraz warunkami jego utrzymania” – zaznacza dolnośląski samorząd rolniczy, uzasadniając swój wniosek do KRIR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich