Nadwyżka budżetu wyniosła 4,9 mld zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2017,11:00 Aktualizacja: 22-09-2017,14:02
A A A

Nadwyżka budżetu po sierpniu br. wyniosła 4,9 mld zł - podało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie nt. szacunkowego wykonania budżetu państwa.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że to efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości.

- Po sierpniu sytuacja naszego budżetu jest cały czas bardzo dobra. Mamy bardzo solidną nadwyżkę, ona wynosi blisko 5 mld zł (...). Taka nadwyżka w okolicach 5 mld zł nigdy nie wystąpiła w tym momencie i jest to dość ciekawy wniosek dla wszystkich tych, którzy wątpili w jakość zarządzania naszymi finansami publicznymi - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki, gospodarka, wzrost gospodarczy, inwestycje zagraniczne

Morawiecki: inwestorzy nie uciekną z Polski

Inwestorzy nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej; potrafią doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Morawiecki był pytany przez...
Zapewnił, że dane te nie są wynikiem kreatywnej księgowości, tylko działań rządu. Wyjaśnił, że sierpień jest tradycyjnie miesiącem solidarności "przez duże S i przez małe s".

- Dzięki zrównoważonemu budżetowi, dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji - mówił wicepremier.

- Ten grzech transformacji III Rzeczpospolitej odrobiliśmy poprzez nasze wielkie cywilizacyjne programy, takie jak 500 zł, czy Mieszkanie Plus - dodał.

Według niego dzięki sprawnemu zarządzaniu finansami publicznymi mogą pojawić się pieniądze na Centralny Port Komunikacyjny. Mówił, że rząd stara się też ukrócić nieprawidłowości i patologie w obszarze podatków i widzi tego "znakomite efekty w budżecie", jednak cały czas jeszcze zmaga się z "bardzo źle pojętą inwencją, kreatywnością przestępców podatkowych".

gospodarka, PKB, wzrost gospodarczy, Główny Urząd Statystyczny, Mateusz Morawiecki, rząd PiS

Morawiecki: w tym roku wzrost będzie solidny, PKB przekroczy 3 proc.

Wzrost gospodarczy w tym roku nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i będzie oparty o inwestycje - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. - Jestem bardzo...
- Ta bardzo dobra sytuacja budżetu, można powiedzieć "budżet plus" pozwala zrealizować nam bezpiecznie wielki program społeczny PiS - podkreślił minister rozwoju i finansów na konferencji, na której poinformował, że nadwyżka budżetu po sierpniu wyniosła 4,9 mld zł.

Według niego jeśli dziś widać gdzieś zmianę zasadniczą podejścia do państwa, to właśnie w obszarze całego systemu podatkowego.

Morawiecki mówił o walce rządu z "pułapką słabości instytucjonalnej" naszego państwa, jeżeli chodzi o obszar podatków. - Dzisiaj w skuteczny sposób tę pułapkę domykamy. Nie chcę powiedzieć, że ona już jest wyeliminowana, ale warto popatrzeć na to, na którym miejscu byliśmy w obszarze podatkowym w latach 2007-2015, a jak jest to dzisiaj w latach 2016 i 17. Otóż wtedy byliśmy na trzecim, czwartym miejscu od końca na 28 krajów UE, dzisiaj jesteśmy na pierwszym miejscu - to są dane, które otrzymujemy od KE - podał.

mateusz morawiecki, OPZZ rolników, sławomir izdebski, kongres opzz,

Na wieś trafią miliardy złotych. Morawiecki obiecuje rolnikom

W 2017 r. przekażemy na wieś ponad 60 mld zł, co jest jednym z największych transferów społecznych w historii Polski - powiedział w sobotę na kongresie rolniczego OPZZ wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.    III...
Jak mówił, MF stara się ukrócić patologie związane z importem paliwa, które trafiało do Polski, ale "nie podlegało później płatnościom VAT-owskim i innym płatnościom podatkowym", ponieważ było sprzedawane w szarej czy czarnej strefie. Według Morawieckiego przemyt odbywał się głównie na granicy zachodniej i na granicy z Litwą.

- Dzisiaj na zachodniej granicy kontrolujemy większość wjeżdżających cystern - zaznaczył. Jak powiedział, w czasach poprzednich rządów "kontrolowano zdawkowo kilka procent cystern, co w połączeniu z korupcją na granicach doprowadziło do gigantycznego ubytku w dochodach państwa". - Byliśmy w stanie w znacznym stopniu ten proceder wyeliminować - podkreślił.

Jak jednak przyznał, "cały czas jeszcze zmagamy się z bardzo źle pojętą inwencją, kreatywnością przestępców podatkowych".

Wicepremier tłumaczył, że przestępcy zamiast cystern próbowali wykorzystywać drogę kolejową; kiedy uszczelniono ten sposób wwozu paliwa, to "przestępcy przesiedli się na barki na Odrze, dzisiaj wiemy już o tym - przestępcy też wjeżdżają z paliwem w tzw. Mauserach, czyli tysiąclitrowych pojemnikach, nawet w samochodach dostawczych". - Czyli ten proceder cały czas jeszcze trwa, ale staramy się na różne sposoby ukrócić - zapewnił.

Mateusz Morawiecki, podatki, VAT, oszustwa podatkowe, pieniądze

Morawiecki: chcemy być jak Sherlock Holmes

To absolutny priorytet, by w 2017 r. budżet nie tylko spiął się na poziomie, jaki obiecaliśmy, ale by za 12 miesięcy wyglądał lepiej - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. W sprawie walki z wyłudzeniami VAT - dodał - rząd chce "jak...
Morawiecki zaznaczył, że dzięki niskiemu deficytowi budżetu, który może być mniejszy od zakładanego na koniec tego roku o 10 mld zł, może nawet 20 mld zł, mamy lepszą sytuację ogólnogospodarczą.

Powiedział, że w latach 2007-2015 nominalny PKB urósł o 48,8 proc., a wpływy z VAT tylko o ok. 20 proc., wliczając w to podniesienie stawki z 22 proc. na 23 proc. Dodał, że dziś już wiadomo, że w tym roku dochody z VAT wzrosną około trzy razy szybciej niż nominalny PKB. - Takiego wzrostu nigdy nie było przez ostatnie 27-28 lat - ocenił.

- Jednocześnie doprowadziliśmy do tego, że zwrot podatku VAT odbywa się w cyklu krótszym niż miały miejsce w roku 2015, czy 2016 - powiedział. Zaznaczył, że czas ten skrócony został o 3 dni.

Podkreślił, że MF kładzie ogromy nacisk na to, by firmy wiedziały, iż resort finansów jest "po ich stronie". Wskazał, że kontroli wśród małych i średnich firm jest mniej, ale ich efekty są lepsze o 30 proc. dzięki analityce danych i współpracy ze specjalistami w obszarze informatyki. Zapowiedział, że wkrótce firmy dostaną do ręki instrument, który powoli im spytać administrację skarbową, czy ich kontrahent jest uczciwy.

Mateusz Morawiecki, podatki, VAT, CIT, uszczelnienie systemu, pieniądze

Dzięki uszczelnieniu VAT odzyskiwane są ogromne pieniądze

Myślę, że w tym roku przekroczymy 150 mld zł, jeśli chodzi o wpływy samego VAT do budżetu, ale również zwiększymy wpływ CIT - powiedział w czwartek w Radiu Maryja wicepremier Mateusz Morawiecki. Mówił też o potrzebie powołania komisji...
Poinformował przy tym, że we wtorek rząd przyjął projekt noweli ustawy o VAT, która wprowadza tzw. podzieloną płatność. Będzie ona chroniła uczciwe firmy, a jednocześnie dochody budżetu z VAT.

Morawiecki zwrócił też uwagę na CIT. Wskazał, że wysokość wpływów z podatku od zysków firm przez osiem lat rządów PO-PSL stała w miejscu, w kilku latach spadała - w 2015 r. była na poziomie podobnym do lat 2007-2008, choć obroty firm wzrosły o 100 proc. a ich zyski o 70 proc. Według wicepremiera dzięki działaniom obecnego rządu w tym roku dochody z CIT mają szanse wzrosnąć o 13-15 proc.

Morawiecki przyznał, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

- Dlatego idziemy lada tydzień na Radę Ministrów z kolejnym projektem o nazwie STIR, gdzie mamy zamiar weryfikować pieniądze, czy płatności na rachunkach w taki sposób, żeby one nie wypływały poza system bankowy - poinformował. Dodał, że wdrażany jest też system elektronicznej nawigacji w transporcie.

Pytany o możliwość finansowania z budżetu Centralnego Portu Komunikacyjnego powiedział, że będzie chciał, by finansowanie większości infrastruktury, zwłaszcza tej o charakterze komercyjnym, oprzeć na zasadach rynkowych.

wyłudzanie podatku vat, podatek vat, vat, ministerstwo finansów, sektor finansowy

Coraz więcej pieniędzy z VAT trafia do budżetu państwa

Dochody budżetu państwa z VAT w pierwszym kwartale tego roku są wyższe o 40 proc. - podał Leszek Skiba, wiceminister finansów. Celem budżetowym w 2017 r. jest utrzymanie dynamiki co najmniej 11 proc. Wiceszef resortu wyjaśnił, że w styczniu,...
Możliwe jest jednak finansowanie z budżetu prac przygotowawczych, czy prac przy budowie linii kolejowych. Jego zdaniem na ten cel zostaną na pewno zarezerwowane jakieś pieniądze, choć zastrzegł, że nie jest jeszcze przesądzone ile, na pewno nie 30 mld zł. - To jest jasne, że każdy miliard daje dźwignię finansową korzystną dla całego projektu - powiedział.

- Ja widzę możliwość zaangażowania budżetu. Będzie to montaż linii finansowo-kredytowych i finansowo-budżetowo-kredytowych pod realizację tego wielkiego, cywilizacyjnego projektu inwestycyjnego. Cały czas mamy jeszcze dziś układ linii kolejowych pozostałych po zaborze austriackim, pruskim i rosyjskim, jak popatrzy się na mapę Polski. Przez CPK chcemy to zasadniczo zmienić. (...) Chcemy przez ten port stworzyć nowe perspektywy rozwojowe zarówno w kontekście jedwabnego szlaku, jak również wykorzystać miejsce geograficzne Polski, abyśmy byli hubem na Europę Centralną, zarówno komunikacyjnym, jak też w innym kontekście - także gazowym - wyjaśnił.

Rząd we wtorek wysłuchał informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i zobowiązał Mikołaja Wilda do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostaną wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez polski rząd inwestycji.

Według szacunków, które są uzależnione od zakresu realizowanych prac, budowa CPK to kwota rzędu 31-35 mld zł. Różnica zależy od zakresu inwestycji związanych z Portem Solidarność.

policja, przestępstwo, wyłudzenie VAT, podatki, Suwałki, rolnictwo

Zorganizowana grupa wyłudzała VAT na handlu śrutą

4 osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i...
Resort finansów poinformował w środę, że nadwyżka budżetu po sierpniu br. wyniosła 4,9 mld zł. Według szacunkowych danych dochody w tym okresie wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. dochodów założonych w tym roku w budżecie w kwocie 325,4 mld zł. Z kolei wydatki opiewały na kwotę 230,1 mld zł, czyli 59,8 proc. planu w wysokości 384,7 mld zł.

Zgodnie z danymi MF, dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Zwrócono uwagę na utrzymujący się wzrost dochodów podatkowych na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku.

Dochody z VAT były wyższe o 23,5 proc. rdr., to jest o ok. 20,3 mld zł, a z CIT wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł. Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł, a z PIT były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

podatek cit dla małych firm, podatek cit, cit, małe firmy, andrzej duda

Nowela obniżająca CIT dla małych firm podpisana przez prezydenta

Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. ...
Zgodnie z komunikatem MF dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 2,9 mld zł, tj. 73 proc. planu. Wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 25,4 mld zł i było niższe o 7,5 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Według MF głównym powodem niższego wykonania były czynniki o charakterze jednorazowym. W lutym oraz lipcu 2016 roku miała miejsce wpłata w kwocie ok. 9,2 mld zł na rachunek dochodów budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r.

W harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r. napisano, że deficyt po sierpniu wyniesie ponad 27 mld 696 mln zł, przy dochodach w wysokości ok. 213 mld 426 mln zł i wydatkach w kwocie 241 mld 122 mln zł. Ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement