KRIR z wnioskiem do premiera o natychmiastowe uruchomienie dopłat do zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2024,16:00 Aktualizacja: 13-02-2024,16:03
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 13 lutego do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o natychmiastowe uruchomienie dopłat do zbóż dla rolników w związku z dalszym  brakiem stabilizacji na rynku.

Mechanizm tego wsparcia według propozycji KRIR powinien opierać się na zasadach oraz stawkach podobnych do pomocy udzielonej rolnikom w ubiegłym roku.

Oprócz dopłat do zbóż, Zarząd KRIR wniósł o udzielenia takiej samej pomocy w formie dopłat do kukurydzy, mleka, trzody chlewnej, nawozów oraz paliwa.  Działania te są niezbędne dla zachowania stabilności sektora rolniczego oraz dla zapewnienia rolnikom odpowiednich warunków do prowadzenia produkcji” – przekazał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

W opinii rolniczego samorządu należy także pilnie zapewnić finansowanie rolnictwa, z preferencyjnym oprocentowaniem, gdyż gospodarze nie otrzymali jeszcze dopłat, a banki nie chcą udzielać im kredytów.

„Dlatego Zarząd KRIR wystąpił o jak najszybsze podjęcie działań  w celu uruchomienia ww. pomocy z funduszu wojennego” – dodaje Szmulewicz.

Wniosek KRIR został także skierowany do ministra rolnictwa oraz ministra finansów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu