Budżet zyska miliardy złotych z podatku bankowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2017,9:40 Aktualizacja: 31-03-2017,9:55
A A A

Zakładamy, że w tym roku budżet państwa uzyska blisko 4 mld zł z tytułu podatku bankowego - przekonuje Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Dodał, że w ubiegłym roku było to powyżej 3 mld zł.

- To jest kwota powyżej 3 mld zł. Podatek nie działał przez cały rok. W tym roku zakładamy, że będzie to kwota blisko 4 mld zł. Tak, można powiedzieć, że spełnił on (podatek bankowy - PAP) oczekiwania - powiedział polityk w radiowej Jedynce.

podatek bankowy, wiesław janczyk, ministerstwo finansów, podatki, komisja europejska

Rząd nie przewiduje zmian w ustawie o podatku bankowym

Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym, czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Polityk pytany...

Janczyk wyjaśnił, że klienci mieli do wyboru możliwość korzystania z usług tych podmiotów, które nie zostały objęte daniną. - Próg wielkości aktywów wynosił 4 mld zł, wiec mieli wybór, mogli korzystać z usług w tych instytucjach działających w mniejszej skali, by ich prowizje za usługi, opłaty i inne parametry usług finansowych przy lokatach, kredytach, pożyczkach, nie były obarczone koniecznością doliczenia podatku. Natomiast dochody państwa zostały wzmocnione znaczącym strumieniem w okolicach 4 mld zł - powiedział.

Wiceminister pytany był także o prognozy dotyczące uszczelnienia podatku VAT. - Staramy się uszczelnić ten system w taki sposób, że odzyskujemy efektywność równą prawie 2 punktom procentowym w relacji do PKB całego systemu podatkowego. To jest znacząca poprawa - powiedział.

Podkreślił, że w tej chwili realizowany jest budżet, który "ma zapewnić dochody z tytułu VAT - największa pozycja dochodowa budżetu państwa - w wielkości 143 mld zł".

nik, UOKiK, KNF, NBP, klienci banków, banki, frankowicze

NIK sprawdzi, jak organy państwa chroniły klientów banków

NIK sprawdzi, jak działały UOKiK, KNF i NBP w zakresie ochrony klientów banków, którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe. Kontrola obejmie np. to, jak i czy organy państwa włączały się do postępowań sądowych wytaczanych bankom...

- I pierwsze dane za styczeń i luty, wskazują na to, że jednak te regulacje, które podjęliśmy na rynku paliw, przy przepisach dotyczących ograniczenia agresywnej optymalizacji podatkowej - działają. (...) Styczeń i luty pokazał wzrost o 40 proc. efektywności poboru podatku VAT - podkreślił Janczyk.

Wiceminister pytany był także o podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. - Nie byłoby problemu z wprowadzeniem tego podatku, gdyby było przyzwolenie społeczne i podmiotów operujących w tej branży na wprowadzenie jednolitej daniny. Natomiast zróżnicowanie stawkami powoduje to, że Komisja Europejska nie chce na to wyrazić zgody - powiedział.

Dodał, że KE traktuje takie rozwiązanie jako pomoc publiczną i naruszenie traktatu akcesyjnego w tym zakresie. We wrześniu ub.r. Bruksela wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku handlowego z progresywną skalą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement