Budżet państwa dostanie solidny zastrzyk gotówki z NBP

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2016,10:15 Aktualizacja: 14-02-2016,10:24
A A A

Bank centralny wpłaci do budżetu ok. 8 mld zł z zysku za 2015 r. - poinformował Narodowy Bank Polski w opublikowanym raporcie "Dbamy o wartość pieniądza. Społeczna odpowiedzialność NBP w latach 2010-2015".

Bank centralny podał w dokumencie m.in., że koszty działania NBP w 2016 r. mają spaść poniżej 1 miliarda zł - po raz pierwszy od 2012 r.

narodowy bank polski, agencja S&P, rating Polski, stan polskiej gospodarki

NBP uspokaja: nasz gospodarka jest stabilna

Polska gospodarka charakteryzuje się silnymi fundamentami i dużą stabilnością makroekonomiczną, wzrost gospodarczy jest stabilny i zbliżony do potencjalnego tempa wzrostu - podkreślił NBP w komunikacie wydanym w związku z obniżeniem przez agencję...
Wyjaśniono, że to efekt skutecznej realizacji działań na rzecz racjonalizacji struktury organizacyjnej NBP i poprawy efektywności działania ujętych w "Planie działalności Narodowego Banku Polskiego na lata 2014-2016".

Wskazano, że obniżenie poziomu kosztów odbywa się przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu zadań realizowanych przez bank centralny. "Realizując naszą misję nie zapominamy o wymogu efektywności. Stale obniżamy nasze koszty działania" - podkreślił NBP.

"Optymalizacji kosztów towarzyszy stałe podnoszenie efektywności na poziomie finansowym. W latach 2004-2014 Narodowy Bank Polski przekazał do budżetu państwa blisko 31,4 miliarda złotych wpłaty z zysku, natomiast wpłata za rok 2015 wyniesie ok. 8 miliardów złotych" - poinformował NBP.

Bank centralny dodał, że w ostatnich latach w NBP znaczącej optymalizacji uległy: koszty zatrudnienia, koszty administracyjne, koszty emisji monet i banknotów obiegowych.

Uchwalony przez Sejm w styczniu br. budżet na 2016 r. przewiduje wpłatę z NBP w wysokości 3,2 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj