WHO: śmiertelne zakażenie wirusem ptasiej grypy od dzikiego ptactwa w Wietnamie!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Zbigniew Wojtasiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2024,14:20 Aktualizacja: 03-04-2024,14:21
A A A

W Wietnamie 21-letni mężczyzna najprawdopodobniej podczas polowania zaraził się ptasią grypą H5N1 od dzikiego ptactwa - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niestety, nie udało się go uratować.

Do zakażenia mogło dojść w trzecim tygodniu lutego 2024 r., ale pierwsze objawy infekcji wystąpiły u pacjenta 11 marca. Choroba miała gwałtowny przebieg - mimo leczenia na oddziale intensywnej terapii, chorego nie udało się uratować. Oficjalną informację o tym zgonie władze w Wietnamie przekazały do Światowej Organizacji Zdrowia 25 marca.

Badania metoda PCR w Instytucie Pasteura w Aha Trans wykazały, że zakażenie ptasią grypą wywołał wirus A (H5N1), który od wielu lat rozprzestrzenia się po całym świecie i atakuje kolejne gatunki zwierząt. Wciąż rzadko jednak zdarzają się zakażenia u ludzi. W Wietnamie jest to pierwszy taki przypadek od 2022 r.

ptasia grypa, grypa ptaków, zakażenie, człowiek, krowy

USA. Stwierdzono pierwszy przypadek zarażenia się człowieka ptasią grypą od ssaka. Choroba przeszła od krów

W Teksasie (USA) stwierdzono przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. To pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 między człowiekiem a innym ssakiem – informuje New Sicientist. Zarażona osoba przechodzi...

Jak wykazało dochodzenie władz sanitarno-epidemiologicznych, 21-letni mężczyzna wybrał się na polowanie między drugim a trzecim tygodniem lutego 2024 r. Do czasu pojawienia się 11 marca pierwszych objawów, takich jak gorączka i kaszel, nie miał on kontaktu z hodowlą drobiu ani z żadną osobą z tego rodzaju grypowymi dolegliwościami. Nie wykryto również zakażenia ptasią grypą u kolejnych pacjentów.

Mężczyzna został przyjęty do szpitala 15 marca z bardziej już rozwiniętą chorobą i kolejnymi nasilającymi się dolegliwości, takimi jak bóle brzucha i biegunka. 17 marca jego stan się pogorszył i musiał być leczony na oddziale intensywnej terapii. 20 marca przewieziono go do kolejnego szpitala z ciężkimi objawami zapalenia płuc, sepsy oraz zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Zmarł trzy dni później - 23 marca.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od stycznia 2003 r. do 25 marca 2024 r. na całym świecie odnotowała u ludzi 888 zakażeń ptasią grypą H5N1. Niepokojąca jest wysoka śmiertelność tej infekcji. Dotąd zarejestrowano 463 zgony, jednak niemal wszystkie infekcje u ludzi zdarzyły się na skutek bezpośredniego kontaktu z zakażonym ptactwem, żywym lub martwym, albo skażonym otoczeniem.

W Wietnamie od 2023 r. odnotowano 129 przypadków infekcji wirusem H5N1, które u 65 pacjentów zakończyły się zgonem. Ostatnie zakażenie zgłoszono w 2022 r.

Ptasią grypą można się zarazić również od innych gatunków zwierząt, nie tylko od chorego ptactwa dzikiego lub hodowlanego. W Teksasie (USA) stwierdzono niedawno pierwszy przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. Jak poinformował „New Scientist”, jest to też pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 między człowiekiem a innym ssakiem.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne

Grypa ptaków szerzy się w gminie Iława

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie ognisk grypy ptaków najnowsze dwa tj. 24.i 25 w 2024 roku. Ogniska HPAI zostały stwierdzone 1 i 2 marca w tej samej miejscowości w gospodarstwach,...

Zakażona osoba przeszła jednak chorobę bardzo łagodnie - cierpi jedynie na zapalenie spojówek, przyjmuje leki przeciwwirusowe i wraca do zdrowia. W USA był to drugi przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy (pierwszy wykryto w Kolorado w 2022 r.).

Ptasia grypa dotarła już na wiele kontynentów, nawet do Antarktydy. Wirus H5N1 stwierdzono w 2024 r. u kilku martwych pingwinów białobrewych. Wcześnie zakażenie to rozprzestrzeniło się wśród miejscowego ptactwa. Do Antarktydy patogen został najprawdopodobniej przeniesiony z Ameryki Południowej.

Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) zapewnia, że mimo wysokiej śmiertelności ryzyko zarażenia ptasią grypą jest nadal niskie. Niepokojące jest jednak stałe rozprzestrzenianie się tej infekcji.

Wirusa H5N1 po raz pierwszy wykryto w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występował on jedynie sporadycznie, najczęściej jesienią, po czym znikał. W 2022 r. patogen ten po raz pierwszy wywołał największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię - na całym świecie zaatakowane zostały ptaki dzikie oraz hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.

Poleć
Udostępnij