Według ukraińskich sił zbrojnych, Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów południa Ukrainy 3,7 mln ton zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2023,12:45 Aktualizacja: 26-08-2023,12:49
A A A

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na nasz kraj, Rosjanie nielegalnie wywieźli, czyli de facto ukradli 3,7 mln ton zboża z okupowanych terenów południa Ukrainy. Te statystyki nie dotyczą kontrolowanego przez wroga Krymu - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

Około 1,4 mln ton ziarna ukradziono w obwodzie zaporoskim. Rosjanie grabią miejscowych rolników, zmuszając ich do sprzedaży zboża po cenach znacznie niższych od rynkowych. Następnie firmy powiązane z okupacyjnymi zarządcami tych terenów sprzedają ziarno do Rosji po normalnej cenie - poinformował rządowy serwis.

ministerstwo infrastruktury, ukraina, rosja, ataki, porty, infrastruktura, zboże

Szef ukraińskiego resortu infrastruktury: w ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich ostrzałach zniszczono 270 tys. ton zboża

W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża. Tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton...

W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża. Tylko ostatniej nocy wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił w środę minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Polityk podkreślił, że był to już ósmy atak na ukraińskie obiekty portowe po wycofaniu się Kremla z porozumienia zbożowego.

W połowie lipca Rosja wprowadziła de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.

10 sierpnia marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego będą korzystać statki handlowe oczekujące dotychczas w portach. Korytarz miał umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych pozostających tam od początku rosyjskiej inwazji.

Korytarz zaczął funkcjonować 16 sierpnia, gdy port w Odessie opuścił pierwszy kontenerowiec.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu