USA prowadzą rozmowy z Rumunią i Mołdawią o podwojeniu eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2023,8:40 Aktualizacja: 31-08-2023,8:42
A A A

Władze USA prowadzą rozmowy z rządami Rumunii i Mołdawii w sprawie podwojenia eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj - podała w środę agencja Reutera, powołując się na urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu.

"Chcemy wspierać alternatywne trasy, czyli przede wszystkim trasę przez Dunaj. Trasa ta (...) pozostaje na wodach terytorialnych NATO. Jest więc dla nas bardzo atrakcyjna, ponieważ trzyma się tego bezpieczniejszego korytarza” – powiedział oficjel.

Jak dodał, dyplomaci z USA i Rumunii oraz Mołdawii wkrótce spotkają się, by omówić maksymalne wykorzystanie Dunaju do eksportu zboża. Ocenił, że liczy na podwojenie ilości towarów eksportowanych tą drogą.

W połowie sierpnia koordynator Departamentu Stanu USA James O'Brien, który wkrótce ma objąć rolę wiceszefa tego resortu ds. europejskich, odwiedził rumuński port Gałacz, gdzie odbył rozmowy z unijnymi urzędnikami nad rozbudową i zwiększeniem wykorzystania rumuńskiej infrastruktury w delcie Dunaju.

Odkąd Rosja opuściła Czarnomorską Inicjatywę Zbożową, ukraińskie porty naddunajskie Izmaił i Reni oraz znajdująca się tam infrastruktura zbożowa były obiektem intensywnych rosyjskich bombardowań. Nie dotknęły one jednak rumuńskich instalacji po drugiej stronie rzeki.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!