Uprawy kukurydzy w dobrej kondycji. Stagnacja w produkcji biodiesla

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
23-06-2016,10:40 Aktualizacja: 23-06-2016,11:12
A A A

Stan upraw kukurydzy w USA jest nadal dobry. W połowie czerwca odsetek plantacji ocenianych najwyżej (ocena dobra i bardzo dobra) nie zmienił się i wynosił 75 proc., czyli o 2 proc. więcej niż przed rokiem.  

Produkcja biodiesla w USA w 2015 roku była natomiast dość stabilna i zmniejszyła się o tylko 0,2 proc. do około 4,2 mln ton. W styczniu i lutym wytwórczość tego paliwa cechował wzrost wobec analogicznego okresu poprzedniego roku - informuje FAMMU/FAPA.

usa, rpa, wołowina, eksport wołowiny, bse, drób, wieprzowina

Wołowina z USA powróciła na rynek RPA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że pierwszy transport mięsa wołowego ze Stanów Zjednoczonych dotarł do Republiki Południowej Afryki. Eksperci przypominają, że 7 stycznia po ponad dwóch latach intensywnych...

W 2015 roku udział oleju sojowego w wytwarzaniu biodiesla wzrósł o 1 proc. do 53 proc. (około 2,2 mln ton) oraz ze względu na dostępność pozostał najważniejszym surowcem.  Drugim co do ważności były oleje z recyklingu, których udział poszedł w górę też o 1 proc. do blisko 15 proc. (0,61 mln ton). Na trzecim miejscu znalazł się olej kukurydziany, który stanowił 12 proc. (0,5 mln ton), a czwartym olej rzepakowy 11 proc. (0,47 mln ton).

W ubiegłym roku wzrósł sporo (0,75 mln ton do 1,8 mln ton) import biodiesla do USA, co razem ze stabilną produkcją obrazuje wzrost spożycia tego paliwa w tym kraju. Najważniejszymi dostawcami była Argentyna (612 tys. ton) oraz Singapur (678 tys. ton).

Za oceanem postępuje też produkcja pszenicy ozimej. Zaawansowanie żniw wynosiło 11 proc., w porównaniu do 18 proc. w poprzednim roku. Największe postępy w zbiorach odnotowuje się w Kalifornii (50 proc.), Arkansas (45 proc.), Teksasie (35 proc.) oraz Oklahomie (34 proc.).

Kondycja upraw pszenicy ozimej nieznacznie pogorszyła się ostatnio i odsetek upraw ocenianych najwyżej zmniejszył się o 1 proc. do 61 proc. Jest to jednak znacznie lepszy wynik w porównaniu do 43 proc. sezon wcześniej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj