Statki z ukraińskim zbożem docierają do Afryki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,11:05 Aktualizacja: 06-12-2022,11:08
A A A

25 tys. ton zboża dotarło do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy".

To pierwsza dostawa w ramach programu. Kolejny statek, transportujący 30 tys. ton zboża, ma dotrzeć do Etiopii w przyszłym tygodniu, a trzeci, z ładunkiem 25 tys. ton przeznaczonych dla Somalii, jest obecnie załadowywany - podała ambasada Ukrainy w Addis Abebie.

import ziarna z Ukrainy, handel zbożem, płody rolne, wojna w Ukrainie, Dmytro Skorniakow, HarvEast

Rosja wywiozła z Ukrainy pszenicę wartą miliard dolarów

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa...

Ukraina w 90. rocznicę rozpoczęcia Hołodomoru zaproponowała inicjatywę "Ziarno z Ukrainy", w ramach której do połowy przyszłego roku planuje wysłać około 60 statków ze zbożem do Afryki, do najbiedniejszych krajów świata.

Hołodomor (Wielki Głód), to wywołana sztucznie przez Stalina w latach 1932-33 klęska głodu w Ukrainie. Szacuje się, że zmarło tam wtedy co najmniej 3,5 mln ludzi.

Kijów poinformował, że zamierza wysłać ponad 60 statków ze zbożem do Etiopii, Somalii, Sudanu, Południowego Sudanu, Kongo, Kenii, Jemenu i innych krajów.

W listopadzie podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu i akcji "Ziarno z Ukrainy" prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że na rzecz ukraińskiej inicjatywy zebrano ponad 150 mln dolarów. Zaprosił do udziału w akcji wszystkie chętne państwa i podkreślił, że dla Ukrainy "globalne bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona ludzi to nie są tylko słowa".
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!