Rośnie groźba kryzysu na rynku żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2022,14:15 Aktualizacja: 02-03-2022,14:59
A A A

Atak Rosji na Ukrainę hamuje dostawy zbóż od niektórych najważniejszych producentów. Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły 10 dolarów za buszel. Kukurydza jest najdroższa od 9 lat, a stawki oleju sojowego pobiły rekord.

Jak podaje Bloomberg może to spowodować zakłócenia na rynkach w najbliższych latach. "Inflacja cen żywności na całym świecie może przyspieszyć. Wielu rolników (na Ukrainie - PAP) walczy w obronie kraju. Jest mało prawdopodobne, że wiosną zajmą się wysiewem. Ponadto w czasie konfliktu destrukcji ulega infrastruktura" - napisali autorzy depeszy.

"Ceny zbóż już wcześniej rosły z powodu ograniczonych dostaw po nieudanych żniwach i braku siły roboczej. Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie. W czwartek ONZ opublikuje swój najnowszy indeks cen" - informuje Bloomberg.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie tego kraju. W związku z napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu