Przez grypę ptaków zabrakło jajek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2021,10:40 Aktualizacja: 27-01-2021,10:43
A A A

Z powodu silnie zakaźnej odmiany grypy ptaków, która szerzy się w Korei Południowej od listopada, w kraju zaczęło brakować jajek.

By opanować wzrost cen przed Księżycowym Nowym Rokiem rząd w Seulu zdecydował o tymczasowym zniesieniu ceł importowych na ten towar.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce,, ferma drobiu

HPAI w trzech kolejnych fermach w Polsce

Służby weterynaryjne poinformowały o trzech kolejnych ogniskach ptasiej grypy (HPAI) w Polsce. Wirus zaatakował dwie fermy kur niosek i jedną kur reprodukcyjnych.   Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 8., 9. i 10. w 2021...

Władze zatwierdziły przepisy, które umożliwią krajowym firmom sprowadzenie 50 tys. ton świeżych jaj i 7 rodzajów produktów jajecznych bez opłaty celnej, która obecnie wynosi 8-30 proc. Przepisy mają obowiązywać do 30 czerwca.

Decyzja ma związek z niedoborem jajek, spowodowanym przez silnie zakaźną odmianę grypy ptaków H5N8. Choroba, która pustoszy południowokoreańskie fermy od listopada, wywindowała detaliczne ceny jajek o 27 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Do wtorku ministerstwo rolnictwa poinformowało o wykryciu 73 ognisk grypy ptaków na fermach drobiu w kraju. Od listopada z powodu choroby wybito już ok. 22 mln sztuk drobiu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement