Producenci mięsa sprzedawali zepsutą wołowinę i drób

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2017,11:30 Aktualizacja: 19-03-2017,11:45
A A A

Władze Brazylii zatrzymały co najmniej 25 osób, w tym urzędników i pracowników zakładów przetwórstwa mięsa, w związku z zarzutami, że niektóre z największych firm od lat sprzedawały zepsutą wołowinę i drób oraz przekupywały inspektorów sanitarnych.

Większość mięsa produkowanego przez te firmy była wysyłana do Europy i innych części świata. Brazylia jest największym światowym eksporterem czerwonego mięsa.

wołowina, kraje mercosur, ue-kraje mercosur, umowa o wolnym handlu

Producenci wołowiny z Brazylii chcą gwarancji dostępu do rynku UE

Największe brazylijskie lobby farmerskie (CNA) naciska na negocjatorów ze strony krajów Mercosur o zabezpieczenie w umowie liberalizującej handel z Unią Europejską kontyngentu taryfowego na wołowinę w wysokości powyżej 120 tys. ton....

Blairo Maggi, minister rolnictwa w poniedziałek spotka się z zagranicznymi ambasadorami, aby rozwiać ich obawy i próbować zapobiec wprowadzeniu sankcji przeciwko brazylijskim eksporterom mięsa.

Akcja policji, którą przeprowadzono w sześciu stanach, była efektem dwuletniego śledztwa. W operacji wzięło udział ponad tysiąc funkcjonariuszy, którzy weszli do 194 obiektów.

Śledczy podejrzewają, że niektórzy menedżerowie zakładów wręczali inspektorom sanitarnym i politykom łapówki, aby otrzymać państwowe certyfikaty dla swoich produktów.

Śledczy oskarżają ponad 30 producentów mięsa o niehigieniczne praktyki, w tym o sprzedawanie mięsa nienadającego się do spożycia, np. wysyłanie na eksport produktów zawierających bakterie salmonelli, czy przechowywanie mięsa w nieodpowiednich warunkach.

Wśród oskarżonych firm jest JBS, największy eksporter wołowiny na świecie, i BRF, największy światowy producent drobiu.

brazylia, unia europejska, drób, mięso z kurcząt, mięso indycze

Unia zwiększa kontyngenty importowe na brazylijski drób

Bruksela wyraziła zgodę na zwiększenie kontyngentów importowych na brazylijskie mięso z kurcząt i indyków oraz cukier. Podpisane zostało już dwustronne porozumienie w tej sprawie. Kontyngent poszedł w górę w ramach rekompensaty...

W wyniku operacji policji tymczasowo zamknięto trzy zakłady - jeden nalężący do BRF i dwa, których właścicielem jest mniejszy rywal producenta drobiu, Grupo Peccin. Policja zaczęła usuwać ich produkty z supermarketów. W 21 zakładach trwają obecnie kontrole.

Brazylijska policja twierdzi, że ma dowody na co najmniej 40 incydentów.

"Wykorzystywali kwasy i inne chemikalia, aby zmienić wygląd produktów. W niektórych przypadkach użyte substancje były rakotwórcze" - poinformowała policja.

Czasami drób mieszano z ziemniakami, wodą a nawet kawałkami kartonu. Według śledczych niektóre partie zepsutego mięsa trafiły do Europy. W 2016 roku we Włoszech wykryto cztery kontenery z mięsem BRF zawierającym bakterie salmonelli, ale przeciwko firmie nie podjęto żadnych kroków.

Policja poinformowała, że zatrzymała trzech pracowników BRF i dwóch przedstawicieli JBS, a także 20 urzędników.

pisklęta, jaja wylęgowe

Polskie pisklęta i jaja trafią do Brazylii

Strona polska ustaliła z brazylijskim Ministerstwem Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia warunki eksportu naszych piskląt i jaj wylęgowych. Jednocześnie uzgodniono wymagania weterynaryjne zapisane we wzorze świadectwa zdrowia. Po trzech latach od...

JBS podkreśliło w oświadczeniu, że przestrzega rygorystycznych standardów jakości i przepisów sanitarnych. Firma potwierdziła, że policja weszła do trzech zakładów, ale zaznaczyła, że celem akcji nie byli przedstawiciele najwyższego kierownictwa.

Firma BRF zapewniła, że współpracuje ze śledczymi i także zaprzeczyła, jakoby łamała przepisy.

Według prokuratury pewien procent pieniędzy z łapówek trafiał do dwóch partii wchodzących w skład koalicji rządzącej: Partii Pracujących (PT) i Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB) prezydenta Michela Temera.

Po opublikowaniu informacji o akcji policji notowania JBS i BRF na giełdzie w Sao Paulo spadły odpowiednio o 10 i 8 proc.

W ub. roku Brazylia wyeksportowała drób o wartości 6,9 mld dolarów oraz wołowinę o wartości 5,5 mld dolarów. Producenci zwiększyli wówczas sprzedaż do Chin i zaczęli wysyłać świeżą wołowinę do USA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj